Záhada zmizelého ostrova 4.6/5 (5)

Záhady Zajímavosti Ze světa

 

Jedna ze světových záhad, která nedává spát řadě odborníků je ostrov Sandy Island, nebo spíše francouzsky Île de Sable. Co je na něm záhadné? Je to totiž ostrov který zmizel.

Tento malý kus země má ležet ve francouzských teritoriálních vodách v Korálovém moři nedaleko Nové Kaledonie, francouzské kolonie v Tichomoří. Až do konce roku 2012 byl o na Google Maps včetně Google Earth. Pak byl odstraněn. Ale proč?

Pokud si obě aplikace řádně prohlédneme, zjistíme, že řada míst je neostrá, či jinak kamuflovaná. Někdy se jedná o zapixelování. Jde o místa která jsou nějakým způsobem důležitá pro vojenské účely a tak jsou utajovaná. Nenajdeme na mapách tedy vojenské základny, či jiná místa. Ale že by k nim patřil i Île de Sable?

Ostrov je na starších mapách zanesen. Jedná se jak o britské námořní mapy z 19 a 20. století tak i pozdější americké mapy oblasti z druhé světové války. Dokonce i na vojenských mapách z roku 1982.

22. listopadu 2012 australská oceánografická loď RV Southern Surveyor proplouvala vodami kde se zmiňovaný ostrov má nacházet. Posádka se rozhodla u něj zakotvit. Jaké bylo ale překvapení, když žádný ostrov nenalezla. Nic nenašli a navigační příručky ukázaly hloubku 1 400 m. Australané prohlásili, že propluli skrze domnělý ostrov a při tom zjistili, že: „Ve skutečnosti není oceánské dno blíže, než 1 300 m pod hladinou moře…“ To znamenalo, že se ostrov ani nepotopil v důsledku zvedající se hladiny moře.

Hydrografická služba australského námořnictva, sdělila, že zakreslení ostrova do námořních map jeho objevení je jednoduše lidská chyba. Ale ostrov do map poprvé zakreslil kapitán James Cook. Tento velikán námořních věd byl skutečný vědec a ne prospěchář, jako byli někteří jeho předchůdci o dvě století před ním. On sám vyvrátil leckteré španělské „objevy“, kdy prověřoval tehdejší mapy a zjistil tři neexistující ostrovy, které si jejich „objevitelé“ prostě vymysleli pro svou větší slávu. Je velice nepravděpodobné, že by se James Cook zachoval stejně. Na objevení neexistujícího ostrova by nezískal žádnou slávu, zvláště ne po té, co pro Evropu objevil mnoho jiných míst.

Oceánografická služba mluví o po staletí předávané chybě. Snaží se tedy tuto velice podivnou věc svést právě na Cooka, který se dnes již nemůže bránit. Ovšem celé toto „vědecké“ vysvětlení velice kulhá, jak je u takových věcí zvykem.

Sandy Island se nachází i na satelitních snímcích. Družice se také nechala ovlivnit? Nebo je za tím něco úplně jiného?

Někteří badatelé v souvislosti se zmizením ostrova, jeho následném vymazání z map a popření jeho existence, i když na původních přesných vojenských mapách byl zanesen, poukazují na souvislost s Philadelphia experiment.

Philadelphia experiment je označení pro vojenský pokus, který měl proběhnout v roce 1943 na americké námořní základně ve Philadephii. Cílem bylo za pomocí fyzikálních procesů zneviditelnit loď. Pokud by se toto vydařilo, americká válečná plavidla by mohla nepozorovaně proniknout k japonským břehům. Na tomto pokusu se měl údajně účastnit i Albert Einstein. Jako cíl experimentu byl vybrán torpédoborec USS Eldridge. K celému projektu měl být využit Teslův generátor elektromagnetických vln. Po zapojení zařízení mělo skutečně dojít ke zmizení lodi. Celá věc se ale vymkla kontrole. O hodinu později se loď měla objevit v Norfolku. Posádka byla částečně mrtvá, ti co žili měli strašlivé popáleniny a zničenou psychiku. Ostatně Nikola Tesla před podobným experimentem před svou smrtí varoval. US Navy samozřejmě popírá jakýkoliv výzkum a pokusy tímto směrem. Dokonce se občas popírá i existence samotné lodi USS Eldridge.

Existují teorie, že se ovšem tento výzkum nezastavil a zmizení Sandy Island je dalším pokusem.

(redakce)

foto: Google Earth

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *