Náš fotograf vystavuje své umění 4.56/5 (9)

Kultura Události Ústecký kraj

 

Galerie U Brány oslavuje tento rok 20 let své existence a tak tyto narozeniny začala slavit vernisáží výstavy fotografií našeho fotoreportéra Miroslava Siegfrieda Neumaiera pod názvem „Nostalgické lucerny“.

Je to už jeho druhá výstava v této galerii, a ačkoliv jeho díla nepatří, mezi komerční tvorbu o to jsou možná zajímavější. Jako fotograf mám snahu zdokumentovat věci, které jsou svědkové mizejících časů. Svou tvorbu zaměřuji na dílo lidských rukou a ukázku jejich umu. Dříve nebo později toto vše zanikne, říká sám autor.

Jak autor fotografií sám uvádí, tak soubor „Nostalgické lucerny“ vznikal jeho pečlivou prací asi rok. „Pouliční lampy se vyvíjejí. Nejprve tu byly plynové, pak obloukové, dnes jsou tu výbojky. Jejich světlo nás provází, když jdeme večer domů z práce, či ze zábavy, nebo jen z procházky, ale moc si ho nevšímáme. A přitom nese tolik vzpomínek. Při procházení jeho výstavy uměleckých fotek nás provádí několik myšlenek a mráz po zádech.

Kolik asi nesou vzpomínek, kolika lidem svítily na cestu při cestě domů? První rande, první políbení se často událo ve světle nějaké té pouliční lampy. Staré lucerny nesou v sobě nádech nostalgie První republiky, či dokonce ještě Rakouska. V jejich záři staré zdi domů vypadají, stejně jak je viděli naši dědové a naše babičky. Nechme se tedy unášet nostalgií a krásou starých pouličních lamp, byť již poněkud modernizovaných.“

Chcete-li zažít nostalgické pocity nebo zkrášlit svůj domov těmito tajuplnými příběhy pak výstava, která potrvá až do 14.brezna, je správná volba. Kdokoliv kdo zavítá do tohoto malebného městečka, kousek od Litoměřic si výstavu může prohlédnout a zde nějakou z fotek zakoupit. Mimochodem, město Úštěk je nejmenší památková rezervace v České republice a opravdu stojí za návštěvu.

(redakce)

foto: Miroslav Neumaier Pallas Press

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *