Kam se poděly hvězdy stříbrného plátna – Anna Letenská. Němci ji nechali dotočit film. Zabili ji až pak. 4.6/5 (5)

Kultura Rozhovory

 

Lidé, kteří mají rádi staré černobílé filmy si tuto ženu, jejíž hereckou kariéru ukončila německá justice asi moc nevybaví. Ostatní nebudou ani vědět, že existovala. Přesto stojí za zmínku. O kom mluvíme? O české herečce Anně Letenské.

Anna Letenská se narodila 29. srpna 1904 v Nýřanech u Plzně jako Anna Svobodová. K herectví měla otevřenou cestu už od dětství, jelikož jejími rodiči byli herci Marie Svobodová a Oldřich Svoboda.

Od roku 1919 působila u kočovné divadelní společnosti, pak v Jihočeském národním divadle v Českých Budějovicích a dalších divadlech po republice. Ke konci svého života se výrazně uplatnila ve Vinohradském divadle (1939 – 1942).
Anna Letenská byla známá jako skvělá komička. Díky svému selskému zjevu vytvářela věrohodné „živelné“ dívky a ženy.

Bohužel filmoví tvůrci nedocenili její talent a tak jí nedávali velké role. Proto mohla jen málokde ukázat to, co opravdu umí. Znalé publikum si ji dokáže vybavit z role paní správcové ve filmové adaptaci Babičky z roku 1940. Samozřejmě že Anna Letenská zazářila i v dalších snímcích jako třeba Anežka v komedii „Z českých mlýnů“ (1941), žena zřízence Biebra ve Fričově filmu „Valentin Dobrotivý“ (1942), Marie ve známém filmu „Městečko na dlani“ (1942) a poslední role paní domovnice Koubkové ve Vávrově komedii „Přijdu hned“ (1942).

Poslední období tvorby této sympatické hvězdy stříbrného plátna bylo velice těžké. Její manžel ing. arch. Vladislav Čaloun pomohl ukrýt lékaře Břetislava Lyčku. Za to byl 17 července 1942 zatčen gestapem. Němci Anně Letenské povolili návštěvy manžela. Nedělali to však z nějakého milosrdenství a projevu lidství. Jen si tím zajistili, že herečka nikam nezmizela. Nechali ji dokončit poslední film „Přijdu hned“.
Režisér tohoto filmu Otakar Vávra později vzpomínal, že vždy, když dokončili záběr, tak si šla Letenská sednout do rohu, dala hlavu do dlaní a tak „čekala“, kdy jí popraví manžela a kdy si přijdou pro ni.

Po dokončení filmu ji gestapo zatklo při další návštěvě manžela. Anna Letenská byla převezena na Pankrác, posléze do Malé pevnosti v Terezíně, která sloužila jako vazební věznice pražského gestapa. Odtud byla převezena do koncentračního tábora Mauthausen I zde se snažila být veselou a plnou optimizmu, ale byla to jen maska. Bylo jí jasné, že podle německého plánu na přeměnu Evropy neměla právo na život.. Na základě úmrtního listu který byl nalezen v archivu koncentračního tábora byla Anna Letenská zastřelena 24. října 1942 v 10:56 v bunkru ranou do týla. Její manžel byl zavražděn později, 26. ledna 1943 v 16:45.

Anna Letenská byla jedinou českou herečkou, která zahynula v koncentračním táboře. Dva měsíce po její smrti byla premiéra jejího posledního filmu.
Anna Letenská je nositelkou Československého válečného kříže in memoriam (1946). Na její počest byly na pražských Vinohradech a v Ostravě pojmenovány dvě ulice. V Divadle na Vinohradech je dnes umístěna její pamětní deska s bustou.

Na Českobudějovickém hřbitově má svůj symbolický hrob.

(redakce)

foto: internet

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *