Průvodce tajemnem po Čechách – Menhir „Baba“ stále funguje 4.33/5 (6)

Záhady Zajímavosti

 

Menhiry máme spojené s Kelty. Možná je to díky seriálu s Asterix a Obelix, kde právě Obelix s menhiry vyrábí a prodává. Ale je to jen fikce. Slovo menhir je složenina ze dvou slov pocházejících z bretonštiny. Men a hir, což znamená kámen a dlouhý. Menhiry jsou kamenné často neopracované sochy zapuštěné svisle do země. Pravý účel jejich vztyčování se dnes již nezná, ale pravděpodobně se jednalo o rituální stavby.

Ačkoliv se západní věda k těmto věcem staví značně skepticky, říká se, že menhiry mají magické účinky na celou krajinu. Naši předkové stavěli menhiry už už pradávna. Datují se až do pozdního neolitu, tudíž do doby kamenné. Jsou známé hlavně z Francie,Velké Británie a dalších míst Evropy s keltským osídlením. V podstatě i slavné Stonehenge je menhirový komplex.

Už v prehistorických dobách, kdy lidé žili v jednotě s přírodou a Stvořením věděli, že na Zemi existují místa kde vyvěrá jistá forma energie. Na těchto místech se tedy konaly obřady, jelikož zde docházelo ke spojení Vesmír – člověk – země. Proto zde posléze vznikaly svatyně a také se stavěly menhiry. Ty měly snad fungovat jako zářiče této energie a tak zesilovaly účinek posvátných míst. Někdy stačil samotný jeden menhir, jindy kruhové svatyně z menhirů, či řady. Co naše předky k tomu vedlo se dnes již nedozvíme, jelikož tyto vědomosti jsou ztracené. Předpokládá se, že menhiry měly tvořit sít po celém světě a tak umocňovat tok energie a vytvářet tedy energetické pole. K čemu sloužilo, nebo před čím nás mělo chránit se už neví. Jisté je, že s nástupem křesťanství se začala tato sít menhirů ničit, což se povedlo.

Menhiry a další podobné stavby sloužily údajně k léčení těla i ducha, ale i k ozdravění krajiny a tím zvýšení prosperity kraje. Využívaly se k nejrůznějším obřadům a rituálům či astronomickým pozorováním. Posléze se zde scházeli druidové a pomáhali lidem s jejich problémy.

I dnes je možné u menhiru pomocí meditace dojít k uklidnění mysli a ozdravění těla. Tato posvátná místa totiž zprostředkovávala spojení s dávnými předky, s Vesmírem a Zemí. Předpokládá se, že zasvěceným lidem (druidům, gode a dalším, kdo menhiry využívali) mohly tato kamenné sochy sloužit i ke komunikaci. Pomocí vibrací kterými kameny oscilovaly se bylo prý možno propojit s dalšími.

My jsme se jeli podívat k menhiru Baba, který se nachází u Slavětína nad Ohří. Tento menhir skutečně z dálky připomíná nahrbenou stařenu. To, že se zachoval až do našich dnů je celkem dílo náhody. Byl totiž využit jako sokl pro kříž božích muk.

Menhir Baba je tvořen železitým pískovcem, který sem musel být dovezen z velké dálky. Je tedy jasné že materiál ze kterého byl menhir udělán byl velice důležitý.

Ačkoliv síť menhirů byla zaslepeností vycházející z ideologického přesvědčení zničena, stále její trosky existují a stále fungují. Síla menhiru ve spojitosti s materiálem dokonce ovlivňuje střelku kompasu a signál mobilního telefonu.

Pokud se rozhodnete jít se k tomuto místu podívat, vezměte s sebou nějaký drobný dárek. Lidé dříve nosili bohům oběti. A nebyly to jenom šperky, zbraně, nebo zabitá zvířata. Byly to i drobnosti, nebo pochutiny. Pokud od Země prostřednictvím menhiru něco chceme, je minimálně slušnost něco dát. A že se nám na tomto místě může dostat mnoha darů je jisté.

(redakce)

foto: Miroslav Neumaier – Pallas Press

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *