Co opravdu vyhubilo dinosaury? 4/5 (4)

Věda Zajímavosti

 

Před 66 miliony lety postihla Zemi veliká katastrofa. Podle doposud uznávaných teorií do naší planety narazil asteroid. Dopadl do oblasti střední Ameriky a vytvořil Mexický záliv a karibské ostrovy. Tato katastrofa vyhubila velkou část života na zeměkouli. Kromě jiných forem života byli obětí i veleještěři. Alespoň se tak doposud soudilo.

Odborníci v USA provedli simulaci specifických životních podmínek včetně teploty vzduchu a množství srážek potřebných k přežití konkrétního druhu po dopadu asteroidu. Na základě nálezů zjišťovali přesně jakým podmínkám byli ještěři za svého života vystaveni Kombinovali klimatické a fosilní údaje, aby zjistili, jakým faktorům prostředí byli přizpůsobeni severoameričtí dinosauři v místě okolí svého výskytu.

Vědci zjistili, že v posledních vrstvách křídového období, v kampánu a maastrichtu (období před 66–83,6 miliony lety) se počet dinosaurů snižoval v oblastech, kde nyní vidíme skalní útvary. Přestože se ukázalo, že ve skutečnosti byly příznivé životní podmínky pro dinosaury po celém světadíle, tak zkameněliny se v těchto místech málo zachovaly.

Díky těmto experimentům se zjistilo, že zkameněliny ještěrů, které se zachovaly do naší doby, nejsou reprezentativním vzorkem, to znamená, že nepředstavují přesně druhové složení a počet dinosaurů koncem křídového období. Podle slov vědců jsou veškeré znalosti o dinosaurech Severní Ameriky získány díky vykopávkám na území, které zaujímá méně než jednu třetinu rozlohy kontinentu. To vyvrací názor, podle něhož snížení počtu nalezených ostatků svědčí o začátku vymírání obřích plazů kvůli změně podnebí.

Dinosauři zde tedy žili pravděpodobně podstatně déle, než se uvádělo, navzdory předpokládaným klimatickým změnám po dopadu vesmírného tělesa. Nehledě na to, že největší množství ostatků druhohorních dinosaurů máme pouze z USA, přestože tito tvorové žili po celé Zemi. Kde jsou jejich ostatky? Na stole je jiná teorie jejich vymření. Že za to může jiný živočišný druh –nastupující savci.

(redakce)

foto: archiv

Ohodnoťte, prosím, tento článek