Odevzdali jsme své životy technologiím. Jsme připraveni na důsledky? Co se stane, když technologie přestanou fungovat? 3.67/5 (3)

Věda Zajímavosti

 

Jsme pořád pány svého života? Tuto otázku si lidé kladou již řadu let. A co vy? Vládnete svému životu?

Dá se říci že ne. Své životy, jejich kvalitu jsme odevzdali technologiím Díky tomu máme pohodlí. Autem si dojedeme do supermarketu, z vodovodu nám teče voda a to jak teplá tak studená. Doma si uvaříme na plynu, či elektřině, večer si svítíme, v zimě si topíme zase plynem, či elektřinou. V obchodě, restauraci platíme penězi které nám vydal bankomat, či platíme pomocí kreditní karty. Se svým okolím komunikujeme pomocí elektronické pošty, či telefonu. Pokud zabloudíme, pomohou nám různé mapové aplikace v telefonu s instalovanou GPS, která nám ukáže kde přesně jsme. Máme život, jako nikdo z našich předků.

O slunečních bouřích se mluví již delší dobu. Zprávy a varování o jejich důsledcích se čas od času objevují v médiích (i my jsme o nich často psali) ale jsou to stále zprávy o tom, co se může stát a co se ještě nestalo. Tedy stalo, ale nikdo na to nějak nedoplatil, lidé přeci žijí dál. Dopady si tedy nedovedeme představit.

Vraťme se k otázce zda vládneme svým životům. A položme si ještě další otázku, co každý z nás bude konkrétně dělat, když náhle přestanou fungovat věci, na které jsme zvyklí. Přitom stačí jen velice málo, aby se to stalo. Kdo má doma vše na elektřinu, a dojde k jejímu výpadku, tak ví, že se najednou vykoupe jen ve studené vodě. Ale neuvaří si a nezatopí. Výpadek obvykle trvá je krátkou dobu a týká se jen jednoho bloku domů. V případě jednoho dne je to již problém, zvláště v zimě. Podobnou zkušenost mají lidé v USA a Kanadě. Tam díky slunečním bouřím došlo několikrát v blackautu. Opravdu dlouhodobému výpadku dodávky el.energie ve velkém rozsahu, který zasáhl ne jen několik bloků, ale celé oblasti. Po srovnání měly velikost Evropy bez Ruska.

V případě velké solární bouře, která v minulosti Zemi již několikrát zasáhla se stane ale více věcí. Jak se cítíte, když vám bankomat nevydá hotovost? Když je v poruše? Jste naštvaní, že musíte hledat jiný bankomat? Spěcháte? Jakou máte náladu, když vám náhle nejde mobilní telefon? Když jste bez signálu. A co když nemůžete odeslat mail? Jsou to nepříjemné okamžiky, které náladu nevylepší. A teď si představte v této náladě 500 milionů lidí v Evropě. Z kohoutku neteče voda, toaletu nelze spláchnout, nesvítí pouliční osvětlení, nemáte peníze, nikam se nedovoláte a pokud neumíte zacházet s mapou a kompasem, tak ani nevíte kde jste. Je zima a venku je mráz. Doma si nezatopíte, jelikož nejde plyn a pokud máte doma nějaké jídlo, tak si ho už neohřejete. Proč? Protože družice, které obstarávají spojení a internet již neexistují, či jsou prostě mrtvé. Ty jsou totiž daleko zranitelnější i vůči podstatně menším slunečním atakům. A tyto služby jsou dnes zajišťovány pomocí internetového propojení. Moderní auta nejezdí, jelikož jsou v nich nainstalované počítače, které v případě silného elektromagnetického pulsu nefungují. Stejně tak jako jiná elektronika. Lékaři potřebují své znalosti co mají v hlavě a jednoduchá vybavení, jelikož přístroje potřebné k vyšetření jsou mimo provoz. Přijde vám to jako scénář z apokalypsy? Ano, je. A jen díky tomu, že jsem odevzdali své životy technologiím, které jsou velice křehké a choulostivé.

Spousta z nás již zapomněla dovednosti našich předků, které jím zajišťovaly rozvoj a přežití. Díky tomu, že dnes využíváme technologie, které dělají vše za nás tak hloupneme. Každá další generace má nižší průměr IQ. To je velice tristní zjištění. Mladší generace si dnes již takřka neumí ani rozdělat oheň u kterého by se ohřály a kde by si udělaly jídlo.

Výhodu mají lidé žijících na vesnicích. Ti ještě nejsou tak odkázaní na technologie. Vodu mají často vlastní, topení a vaření obstarávají kamna s klasickým ohněm. Bohužel i toto mizí, jelikož noví majitelé nemovitostí si je modernizují k pohodlí. Že tím ale de facto ohrožují v případě katastrofy své životy jim ovšem nedochází.

Jak se proti tomuto celému bránit? Velice jednoduše. Nezapomínat. Je samozřejmě nesmysl, přestat používat moderní techniku, ale neodkazovat na ní vše. Mít doma náhradní zdroje světla, a nějaký menší vařič na líh, či plynovou kartuš na ohřev potravin. Také není od věci zásoba trvanlivých potravin, na několik dní. Také si oživovat dovednosti orientace pomocí mapy (papírové) a hvězd. Kompas v případě elektromagnetických bouří nemusí být moc spolehlivý. Umět rozdělat oheň a starat se o něj. Je toho dost, co bychom měli znát, abychom přežili v takové situaci. A nemusíme mít strach, že bychom neměli možnost. Většina civilizovaných lidí si ani v tu chvíli kdy toto nastane stejně nepřipustí fatálnost situace a zemře v důsledku nedostatku a nemocí během první zimy. Také následné boje o konzervy v supermarketech si vyberou svou daň. Takže místa bude dost. Ti chytří přežijí a budou moci pak, až se situace uklidní, řešit následný život.

Kdy to nastane? To nevíme. Možná za sto let. Možná za týden. Možná máme času dost k zamyšlení nad svými životy, možná jsou naše dny již sečteny. Doufejme, že k tomu dojde za dlouho. Ale dojde. Tím si můžeme být jisti.

(redakce)

foto: Archiv redakce

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *