Dnešní noc přinesla pozorovatelné zatmění Měsíce. Poslední na dlouhou dobu. 5/5 (2)

Celá ČR Události Věda

Dnes ve večerních hodinách nastal jeden z pro lidi atraktivních astronomických jevů.. Je to díky tomu, že je dnes úplněk a k tomu Měsíc vstoupil do stínu naší planety. Říkáme tomu zatmění Měsíce. Dnes jsme mohli vidět ne celé, ale jen částečné zatmění. Navíc dnešní úkaz připadá na výročí přistání Apolla 11 na našem souputníkovi.

Bohužel v některých částech republiky oblačnost znemožnila pozorování, takže natěšení pozorovatelé mají celkem smůlu.

Jak vlastně zatmění Měsíce vzniká? Je to jenom hra světel a stínu. Měsíc při své pouti okolo Země dosahuje řady bodů. Říkáme jim měsíční fáze a jsou to úhly nasvícení Sluncem vztažené k poloze našeho souputníka vůči Zemi a Slunci. Ten první se nazývá „nov“. Znamená to Nový Měsíc. Je to ještě z dávných časů, kdy Měsíc určoval běh času. Při novu je Měsíc vizuálně v blízkosti Slunce a proto není vidět. V té době občas dochází k zatmění Slunce, kdy se Měsíc dostane mezi Slunce a Zemi. Měsíc vychází společně se Sluncem a také s ním zapadá.

Náš souputník se pak postupně začíná objevovat odpoledne až k večeru, do tzv. první čtvrti. Tehdy vychází v poledne a zapadá o půlnoci. Měsíc se postupně přesouvá na noční oblohu až do úplňku. To je stěžejní část měsíčního cyklu pro náš případ. Měsíc vychází ve chvíli kdy Slunce zapadá a dá se říci, že kopíruje jeho dráhu v protilehlém ročním období. V létě je proto nízko nad obzorem, tam, kde je Slunce v zimě a v zimě je zase vysoko, tam kde je Slunce v létě.

Když je Měsíc v úplňku, občas se stane, že při svém oběhu okolo Země se dostane do jejího stínu. Díky tomu, že má ale Země atmosféru, které rozptyluje sluneční světlo, tak i když je ve stínu, přesto na něj dopadají sluneční paprsky ohnuté v horních vrstvách atmosféry.. Díky tomu, že nejvíce se láme červené světlo, má Měsíc při zatmění narudlou barvu.

Zatmění Měsíce rozdělujeme na tři druhy.

  • polostínové zatmění – je prakticky nepozorovatelné, jelikož žádná část Měsíce není zcela zastíněna Zemí, hypotetičtí pozorovatelé na povrchu Měsíce by viděli částečné, ale nikoliv úplné zatmění Slunce
  • částečné zatmění – část povrchu Měsíce je zcela zastíněna Zemí
  • úplné zatmění – celý Měsíc je zcela ve stínu Země.

Další takový úkaz nás čeká 10. ledna 2020. Bude to bohužel pouze polostínové zatmění, jelikož plné zatmění nás do konce tohoto desetiletí nečeká, alespoň ne v našich šířkách.

(redakce)

foto: Miroslav Neumaier – Pallas Press

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *