Tip na výlet – Botanická zahrada v Teplicích odhaluje rostlinné poklady 3.67/5 (6)

Cestování Zajímavosti

Ačkoliv je stále léto a s ním i letní teploty, přesto stojí za to navštívit pár míst. Jedno z nich je jediná botanická zahrada v Ústeckém kraji. Nachází se ve městě Teplice a v současné podobě tu stojí od roku 2002.

Botanická zahrada v Teplicích v současné podobě vznikla přestavbou areálu původně městského zahradnictví. Tehdejší skleníky sloužily především lázním, k zimnímu uskladnění teplomilné okrasné květeny a pěstování řezaných květin. Ty se podařilo díky úsilí Ing. Marie Sternthalové počátkem sedmdesátých let minulého století opravit a v březnu 1975 znovu otevřít, tentokrát jako botanickou zahradu. V té době ovšem byla součástí Technických služeb a tento podnik měl převážně jiné poslání a to výrobu parkové sadby. Přestože zde tyto skleníky stály a v podstatě byly za botanickou zahradu považovány, neplnily ten účel, co má plnit botanická zahrada, ať se jedná o záchranu ohrožených druhů rostlin, či vzdělávací program.

Jsou zde výstavní skleníky, výstavní plocha a zásobní skleníky. Ve výstavních sklenících se nachází 4500 druhů rostlin, na výstavní ploše jich je také tolik. Zhruba 6000 jich je v zásobních sklenících, kde jsou buď pěstovány ze semenáčů, nebo se sbírají na expedicích.

Oproti staré zahradě, kde bylo zhruba dva tisíce druhů, se má botanická zahrada v Teplicích čím chlubit. Sbírky se stále vyvíjejí a obměňují. Rostliny jsou vysazeny tak, jak spolu rostou v reálu. Tak se již nemůže stát, že vedle sebe návštěvník uvidí sukulent z Jemenu a třeba kaktus z Mexika. To znamená, že exempláře jsou sesazené podle místopisu. Botanická zahrada tímto celkovým uspořádáním plní vzdělávací funkci. Ačkoliv botanické zahrady mívají specializaci, nesmí to být zase tolik vidět. Kvůli široké veřejnosti tu je široká rozmanitost ukázek. Ta Teplická je zaměřená hodně na jižní Ameriku, na květenu And a dalších oblastí. A to je velice zajímavé, jelikož tamní flóra patří k velice pozoruhodným.

V roce 2013 byla prvně vystavena květena Chile konkrétně pouště Atacama, což je v Evropě unikátní. Botanická zahrada venku vystavuje zhruba 4000 druhů rostlin a ve sklenících asi 4500. Zahrada rovněž spolupracuje ve velké míře se školami které sem chodí na Dny Země a dělá se pro ně řada programů. Cílem Botanické zahrady je ale nejen inspirující expozice, ale i vzrůst odborné úrovně.

Teplická botanická zahrada spolupracuje se špičkovými odborníky jako je třeba dr. Michael Dillon z Chicagského muzea, kde působil jako šéfkurátor herbářů, který je největším světovým znalcem pobřežní oblasti Peru a Chile. Po tomto vědci byl také pojmenován druh sukulentního pryšce, který v Chile objevila botanická expedice zdejší zahrady. Pryšec je rod rostlin, čítající asi 2160 druhů, patřící do čeledi pryšcovité. Pryšec je jeden z nejrůznorodějších rodů v rostlinné říši. Většinu zástupců rodu lze nalézt především v tropických a subtropických regionech Afriky a Ameriky, ale vyskytuje se také v mírném pásu. Díky expedicím na které místní botanici jezdí, má zahrada jedny z nejrozsáhlejších sbírek v Evropě.

Botanická zahrada v Teplicích má jednu zajímavost, a to je křížovkářský záhon. Tady můžou návštěvníci vidět rostliny které znají jako slovo z křížovek, ale nikdy je neviděli. Často jsou to velice zajímavé rostliny, leckteré z nich jsou ale prudce jedovaté, proto není dobré je otrhávat či dokonce konzumovat.

Kdo se v botanické zahradě opravdu dívá, může vidět velmi zajímavé věci. Při prohlídce venkovních expozic můžeme vidět malou kapličku pro duši zemřelého, zvanou Anima. Je to ukázka jak se u jihoamerických Indiánů skloubilo křesťanství s původní vírou. Za pozornost rovněž stojí i replika plastiky monumentu kterému se říká ruka pouště, nebo také „La mano del Desiero“ Originál je 11 metrů vysoká socha nacházející se v poušti Atacama v Chille, v nadmořské výšce 1100 metrů, přibližně 75 km jižně od města Antofagasta.

V teplické botanické zahradě se člověk se v jednom místě octne v tropické džungli, kde slyší vřískání ptáků a další zvuky, a o kousek dále stojí na prahu mexického domečku, kde chudý peón zapomněl poncho a sombrero. V akváriích na nás vybafne malý rejnok a o kousek dále se zase můžeme podivovat kráse orchidejí. Další věc, která stojí za prohlídku je pravěký les na Teplicku z období třetihor a Valdiviánský les, což jsou deštné lesy mírného pásma vyskytující se opět v Jižní Americe. Teplická botanická zahrada poskytuje opravdu rozsáhlý pohled na různá společenstva rostlin ze všech možných částí světa. Opravdu stojí za návštěvu.

(redakce)

foto: Miroslav Neumaier – Pallas Press

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *