Barbados – Velká Británie v Karibiku, ostrov rumu, pláží a historie 4.5/5 (4)

Cestování

Kdo kdy četl pirátské příběhy odehrávající se v Karibiku, či jen pil Malibu, tak někdy slyšel o název Barbados. Ostrov se nachází v jižní části Malých Antil a je jejich nejvýchodněji položeným územím.

Barbados leží asi 168 km od ostrovů Svatý Vincenc a Grenadiny a 400 km od ostrova Trinidad a Tobago. Je 34 km dlouhý a 23 km široký, zabírající plochu 432 km².

Ostrov má rozlohu 432 km² a s výjimkou několika oblastí ve vnitrozemí jej tvoří nížiny. Nejvyšší bod na ostrově je Mount Hillaby (337 m n. m.) Hlavní horninu tvoří vápenec vzniklý činností korálů na mořském dně, nadzvednutý v důsledku podsouvání Jihoamerické desky pod Karibskou.

Klima ostrova je tropické, pasáty udržují relativně mírné teploty nad ostrovem a přinášejí sezónní deště. Přirozený pokryv tvoří tropický deštný les a mangrovníkové porosty, ty však byly ve velké většině území vymýceny a z velké části nahrazeny plantážemi cukrové třtiny a pastvinami.

S výrobou cukru a následného rumu bylo spojené hospodářství toho ostrova po staletí.

Ostrov byl objeven Portugalci v roce 1536 a své jméno dostal zřejmě podle dlouhých liján fíkovníků, které vypadají jako vousy.

Roku 1625 se Barbados stal britskou kolonií, v roce 1627 sem z Anglie doplulo prvních 80 osadníků. Barbados měl od počátku rozsáhlou vnitřní autonomii. Vznikl zde také už roku 1639 parlament (House of Assembly) a je třetí nejstarší na západní polokouli.

V roce 1780 ostrov zasáhl a strašlivě zpustošil Velký hurikán, zahynulo 4500 obyvatel.

Od roku 1930 do roku 1951 získává autonomii. Roku 1951 bylo zavedeno všeobecné volební právo. V letech 1958-1962 byl součástí koloniálního útvaru Západoindická federace, ale již roku 1961 získal Barbados vnitřní autonomii a 30. 11. 1966 nezávislost v rámci Britského společenství národů.

Ostrov tak stále zůstává spojen s Velkou Británií a to jak kulturně tak i politicky. Hlavou státu je britská královna kterou na ostrově zastupuje generální guvernér.

Barbados patří mezi vyspělejší karibské státy. Ze zemí Východního Karibiku má nejmodernější lékařské vybavení, zdravotní péče je na docela dobré úrovni, nicméně pokulhává záchranný systém rychlé pomoci. Toto je dobře vědět, případě, že se rozhodneme ostrov navštívit. Zdravotní péče je poskytována ve dvou hlavních nemocnicích, v několika dobře vybavených klinikách, zdravotnických centrech a pečovatelských domech. Vláda provozuje v největší nemocnici Queen Elizabeth Hospital 600 lůžek a poskytuje několik specializovaných služeb včetně 24 hodinové lékařské pomoci. Druhou největší nemocnicí je Bayview, která je soukromým zdravotnickým zařízení, které rovněž poskytuje různé lékařské služby.

Příjezd záchranné služby může trvat i několik hodin. Ošetřující personál nesmí provádět během jízdy oživovací pokusy. Ošetřující lékaři očekávají okamžitou úhradu za provedené úkony. Proto je vhodné uzavřít před cestou dobré pojištění a hlavně se informovat, na co se pojištění vztahuje a na co ne.

Při cestování po ostrově musíme vycházet z jedné důležité věci. Jedná se o britský ostrov. Takže se zde jezdí vlevo, jako v Anglii. Řidič to pochopí, jelikož uvidí že volant půjčeného auta je jinde než jsme zvyklí a a auta jezdí po druhé straně ulice, ale chodci mohou mít problém, zvláště pokud budou zahledění do mobilu.

Proč vlastně ostrov navštívit, tedy pokud nám nejde o ochutnávku dobrého rumu? Ostrov má řadu architektonických a přírodních lákadel.

První z nich je hlavní město Bridgetown. Jedná se rušnou metropoli s obchodním centrem a stojí za to vyšetřit si půlden na jeho návštěvu. Město leží na jihozápadě ostrova v zátoce Carlisle Bay a je zajímavou směsicí moderní a koloniální architektury, jsou tu široké výstavné ulice i malé obchůdky s rumem. Díky britskému dědictví je tu několik monumentálních obelisků, gotická parlamentní budova a výstavná anglikánská katedrála. Rekreační zázemí najdou obyvatelé a návštěvníci hlavního města v Careenage, mořské úžině, zaříznuté do samého srdce města, nebo v Queen´s Parku s rozlehlými trávníky, kde místní ve stínu obrovských starých baobabů pořádají pikniky. Milovníci místního hlavního produktu – rumu jistě navštíví některý z pouličních stánků nebo obchůdků s rumem v Baxter´s Road – „ulici, která nikdy nespí“.

Pokud nestojíme o koloniální styl tak za návštěvu stojí město Holetown, které je nyní nejvýznamnějším střediskem turistického ruchu na Barbadosu a má skutečně moderní podobu, je nejstarším na ostrově – bylo založeno už roku 1620.

Sam Lord´s Castle – výstavné sídlo z vápence na jižním pobřeží Long Bay má zajímavou historii. Sídlo bylo postaveno Samem Lordem, který se věnoval poněkud nekalé činnosti – pobřežnímu pirátství. Sam Lord vždy když se blížila loď pověsil lucerny tak, aby její posádka místo do bezpečného přístavu navedla loď na blízký útes Cobbler´s Reef. Sam Lord ztroskotané lodi potom vykrádal. Nyní se v tomto sídle nachází sbírka moderního malířství a starobylého nábytku.

Ve vnitrozemí na jihovýchodě ostrova můžete obdivovat Sunbury Plantation House což je původní plantážnické sídlo ze 17. století s autentickou atmosférou. K této pamětihodnosti se lze dostat autobusem.

Asi 20 km severovýchodně od hlavního města se rozkládá na ploše 20 ha na území bývalé plantáže s cukrovou třtinou překrásné místo, kde najdete snad všechny rostliny a květiny, které se na Barbadosu vyskytují. Říká se mu Flower Forest – „květinový les“ Dále pak na jih je fascinující vápencová oblast s jeskyněmi, podzemními proudy a vodopády.

Památkou na britské vojáky je městečko St. Michael založené r. 1780 kolem vojenské pevnosti britské armády, kde jsou dochované původní domy, strážní věže, vězení, kde nyní je zde muzeum, nemocnice a hřbitov.

Barbados samozřejmě má spoustu dalších míst které stojí za shlédnutí. Je zde několik přírodních rezervací, které ukazují původní přírodu ostrova, tajemné zátoky zase sloužily za úkryty pirátům v dobách kdy okolním mořím vládly španělské galeony.

Na ostrov se nejlépe dostaneme letecky z Londýna, nebo s přestupem přes USA. Pokud na ostrově chceme být méně než 28 dní, není potřeba vízum, ale platný pas a zpáteční letenka, či lodní lístek. Dobrodružnější povahy se sem mohou také dostat lodí a to jak výletním parníkem, tak využitím charterových služeb na jachtě.

(redakce)

foto: internet

Ohodnoťte, prosím, tento článek