Čaj pijeme každý den. A známe jeho účinky? 3/5 (8)

Soutěže Zajímavosti

Výhody pití čaje jsou známy už tisíce let. První zmínky o čaji pocházejí z roku 59 př.n.l. z Číny, kde byl hojně používán jako léčivý nápoj. Během vlády dynastie Tang se pití čaje stalo trendem, který se rozšířil po celé Číně a rychle jej převzaly další východoasijské země. Evropa se setkala s čajem teprve v 16. století, kromě cestovatelů jako třeba Marco Polo, kdy jej do evropských zemí přivezli portugalští obchodníci a kněží. Na obchodu s čajem byla třeba později založena ekonomika britských kolonií ve východní Asii. Nyní jsou Indie a Čína největšími dodavateli čajů na světě, ale existují i jiné nápoje, které nazýváme „čaje“, jenž mají některé vynikající léčivé vlastnosti a také chuť. Zde je několik bylinných a léčivých čajů pro zlepšení vašeho zdraví.

Zelený čaj
Zelený čaj je známý svými uklidňujícími a relaxačními vlastnostmi. Je to silný antioxidant a má vysoké hladiny kofeinu, což z něj dělá silný posilovač metabolismu a skvělý nápoj pro začátek dne. Podporuje také růst buněk a může se stát skvělým doplňkem stravy, pokud se chcete zbavit nějakého toho kila. Pro přípravu zeleného čaje je nejlepší použít vodu o teplotě maximálně 76° C, jinak ztrácí většinu svých léčivých vlastností.

Bílý čaj
Listy bílého čaje jsou nejméně oxidované ze všech čajů a mají speciální antibakteriální vlastnosti a je známo, že snižují krevní tlak a hladinu cholesterolu. Protože je to nejméně zpracované listy čajovníku, má nejnižší hladiny kofeinu, takže jej můžete snadno pít po celý den.

Černý čaj
Mnoho lidí si neuvědomuje, že zelený čaj a černý čaj jsou v podstatě stejný čajový list. Ten černý byl ale delší dobu fermentován (tedy černá barva listů). Černý čaj je jedním z nejoblíbenějších nápojů na světě díky své chuti a schopnosti snižovat riziko srdečních chorob a posilovat imunitní systém. Má však vysoký obsah kofeinu, takže je vhodný pro začátek dne.

Mátový čaj
Čaje z máty peprné má skvělou chuť ať studené či teplé, zvláště když jsou dochuceny citronem a medem. Je známo, že zmírňují křeče, bolesti žaludku a zlepšují trávení. Tento čaj pomáhá také odplavovat toxiny z vašeho těla a může výrazně snížit úroveň stresu, zejména pokud se užívá před spaním. Na výluh můžete použít jak sušené tak čerstvé listy z máty, kterou můžete sami snadno pěstovat.

Čaj Rooibos
Tuto jihoafrickou rostlinu používá domorodá populace již od úsvitu času a to jak k přímé konzumaci, tak pro výrobu léčivých nápojů. Má příjemnou sladkou chuť s nádechem ořechů a více antioxidantů než jakýkoli jiný nápoj. Tento úžasný čaj plný minerálů, jako je zinek, vápník a hořčík, se používá k léčbě různých kožních onemocnění, včetně akné. Šálek tohoto čaje je vhodný i k relaxaci, tak jej vřele doporučujeme.

Zázvorový čaj
Protizánětlivé vlastnosti zázvoru jsou v Asii známy už po staletí. Zázvor je plný antihistaminik a dokáže snadno léčit nachlazení, alergie a dokonce i nemoci pohybového ústrojí! Kořen zázvoru je úžasným doplňkem k vaření, ale když je připraven jako čaj s trochou citronu a medu, stává se z něj báječný lék, který je obzvláště prospěšný během chladných zimních měsíců, protože tento nápoj posiluje imunitní systém jako žádný jiný.

Yerba Mate
Úžasný čaj yerba mate se připravuje ze stonků a listů stromu yerba, který najdete v Argentině, Brazílii a Paraguayi. Je to jeden z nejsilnějších (a zdravých!) energetických nápojů, které lidstvo zná, protože kombinuje všechny výhody čaje, kávy a čokolády. Listy stromu yerba mate obsahují 15 aminokyselin, 24 vitamínů a více antioxidantů, než kolik můžeme spočítat. Zvyšuje příjem kyslíku a dodává jednu z nejneuvěřitelnějších a nejjemnějších energií, která vydrží hodiny. Čaj se dá pít jak horký, tak studený s medem a mlékem, citronem, nebo namíchaný se sušenými plody a jinými bylinkami pro různé chutě.

(redakce)

foto: Miroslav Neumaier – Pallas Press

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *