Bůh rozdělil lidi na slabé a silné. Samuel Colt tento nedostatek odstranil 2.42/5 (12)

Zajímavosti

Revolvery Samuela Colta se staly synonynem celého období dějin zvaného Divoký západ či Western. Tyto zbraně se staly natolik legendárními, že se jejich repliky vyrábějí dodnes a mezi příznivci této tématiky nacházejí stále oblibu.

Řada lidí považuje Samuela Colta za vynálezce revolveru, ale není tomu tak. Víceranné zbraně na principu revolveru byly vyráběny již v sedmnáctém století. Ovšem jen jako rarity pro náročného zákazníka. Byly to obvykle lovecké pušky s křesadlovým zámkem, u kterých se válec s komorami otáčel obvykle ručně. Přestože vojenští páni po podobných zbraních pošilhávali, náklady na výrobu byly veliké a tak vyzbrojit jednu setninu jízdy revolverovými arkebuzami by stálo asi tolik, jako postavit celou armádu.

Podle legendy o vzniku jedné z nejslavnějších zbrani amerického Západu byl její tvůrce plavčíkem na lodi. Při sledování práce námořníků s kormidelním kolem mu múza vnukla nápad. A tak v roce 1834 u městečka Patterson ve státě New Jersey Samuel Colt zakládá The Patent Arms Manufacturing Company kde vznikl první revolver z řady legend – Colt Patterson. Jednalo se o pětirannou zbraň systému single – action. To znamená, že před každým výstřelem se musel kohoutek revolveru opět natáhnout. Navíc, zbraň byla nabíjená stále postaru. Do komor válce se nasypal střelný prach, dále ucpávka a nakonec olověná kulka. Do zadní části se na komínek, zvaný piston, nasadila roznětka, tzv. perkuska. Odtud pochází také pojmenování takto nabíjených revolverů – perkusní revolver. Mimochodem, perkusky do revolverů dodávala do USA i pražská firma S & B.

Revolvery ale nejprve nenašly svou cestu do srdcí amerických hraničářů, trapperů, banditů ani policistů či vojáků. Dokud se nestala roku 1842 jedna přelomová bitka. Tehdy ze San Antonia vyrazí oddíl texaských rangerů pod velením kapitána Hayese na průzkum proti Komančům. Texasané jsou překvapivě vyzbrojeni právě těmito revolvery. Rangeři se záhy dostali do střetu s Indiány, kteří vůči oddílu použijí vířivého kruhu, kterou používali proti kolonám osadníků a armádním oddílům. Tato taktika byla účinná jelikož zbraně bělochů byly jedno, maximálně dvouranné a zdlouhavě se nabíjely. Zasáhnout do strany jedoucí cíl nebylo snadné a tak kulky létaly většinou jinam než bylo přání střelce. Ovšem teď nastala změna. Texasané udělili Komančům krvavou lekci a to jen díky svým revolverům. Tato bitva byla pro firmu Samuela Colta nejlepší reklamou jako kdy mohl mít a navíc byla zdarma. Záhy tak dostává armádní objednávku od kapitána Walkera na 1000 revolverů, které Colt nazve podle objednavatele Colt Walker. Tyto zbraně pak napomáhají armádě USA ve válce proti Mexiku po jejíž konci se bývalá španělská kolonie zmenší o Californii, Arizonu, Nové Mexiko, Nevadu, část dnešního Colorada a Kansasu.

Od té doby se objednávky jen hrnou a vznikají další verze Coltova revolveru. Všechny jsou ale stále perkusní. Revoluci ve zbrojním průmyslu, tedy i ve výrobě revolverů byl vynález jednotného náboje. Patentem na tuto novinku disponovala firma Smith & Wesson jejíž výrobky na poli zbraní Divokého západu byly sice lepší, ovšem nikoliv tak proslulé, jako revolvery se znakem vzpínajícího se koně na pažbě. Když patent vypršel, i firma Colt přešla na výrobu revolverů nabíjených klasickým nábojem. Vznikl tak asi jeden z nejznámějších revolverů Colt SAA – Single Action Army. Asi nejznámějším vlastníkem takových revolverů byl generál Patton.

Ne každý ovšem měl peníze na novou zbraň, tak docházelo ke konverzím starých perkusních revolverů, kdy si je jejich majitelé nechávali u místních zbrojířů předělávat na nový typ náboje. Toto se však dělo již dávno po smrti Samuela Colta.

Filmem byly nejvíce proslavené dva typy coltu. Byl to Colt SAA a Navy Colt, neboli námořní kolt. Ten první měl klasickou ráži 45 setin palce, což odpovídá asi 11,5 milimetru a druhý ráži 36 setin palce. Ten druhý byl ještě perkusní. Milovníci westernů, hlavně těch italských, které se to zbraněmi jen hemží, si jistě vzpomenou na revolvery bandity Franka a jeho protivníka Harmoniky z nezapomenutelného snímku Tenkrát na západě. To byl colt SAA nebo též Colt peacemaker. Touto zbraní prosazoval právo a spravedlnost i Clint Eastwood ve filmech Pro hrst dolarů, Pro pár dolarů navíc a řadě dalších westernů. Dvojice Bud Spencer a Terence Hill zase ve svých filmech používají zase Colty Navy. Jejich ladný a štíhlý tvar působí dodnes velice esteticky. Pro zajímavost Navy colty používala i legenda Divokého západu James Butler Hickok nebo-li Divoký Bill.

Ačkoliv revolvery byly vyráběny s úspěchem i v Evropě, neproslavily se tolik jako colt. Ten dal dokonce revolverům přezdívku. Mnoho lidí tak revolvery prostě nazývá kolty. Westernoví hrdinové používají kolty a nikoliv remingtony, smith&wessony, či jiné typy krátkých zbraní, ačkoliv i ty se v té době vyskytovaly. Hlavně proto, že si je také přiváželi noví evropští osadníci ze svých domovů.

(redakce)

foto: Miroslav Neumaier – Pallas Press

Ohodnoťte, prosím, tento článek