Tip na výlet – Kamenná slunce 2.71/5 (14)

Cestování

Na několika místech naší vlasti se nacházejí zajímavé geologické útvary zvané „Kamenná slunce“. Skutečně připomínají svým vzhledem dětské malůvky naší hvězdy, proto se jim tak říká.

Vznikaly v průběhu dávné sopečné aktivity, kdy roztavené magma vytvořilo dopadem vyvržených kamenů jakýsi trychtýř, ve kterém zůstala zatavena hnědá jílová jádra cizorodých hornin. Vlivem nestejné rychlosti chladnutí pak okolní sopečné magma okolo těchto jader popraskalo a vytvořilo pomyslné sluneční paprsky.

Tyto útvary patří mezi světový geologický unikát. Nacházejí se v Českém středohoří, ale i v Krušných horách.

Lokalita kamenných sluncí v Českém středohoří je známá. Tu nalezneme v bývalém lomu v údolí Hnojnického potoka asi 1 km od obce Hnojnice, směrem na Libčeves a Most. Při návštěvě tohoto místa uvidíme cihlově zbarvené balvany, které tvoří jádra sluncí a z nich na všechny strany směřují paprsky. Místy zůstaly po jádrech pouze jamky nebo malé dutiny. Hnojnická lokalita patří mezi národní přírodní památky.

Ovšem další a poněkud méně známá lokalita se nachází v Krušných horách. Na Mikulovském okruhu pod vrchem Pramenáč se nachází další lokalita. Když vyrazíme od horské chaty Vitíška směrem na Dubí, tak se dostaneme k odpočívadlu, které je zároveň bodem záchrany. Od něj dále po okruhové cestě asi 150 metrů se nachází skupina skal. Pokud si toto místo prohlédneme, najdeme zde několik kamenných sluncí. Vzhledem k tomu, o jakou vzácnost se jedná, stojí toto místo za návštěvu.

(redakce)

foto: Miroslav Neumaier – Pallas Press

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *