Jižní Atlantik ukrývá druhé Galapágy, které jsou rájem pro baťůžkáře 5/5 (6)

Cestování Události

Kdo touží po volné přírodě a je dostatečně movitý k daleké cestě, tak může navštívit „druhé Galapágy“. O čem mluvíme? O Falklandských ostrovech. Ačkoliv Velká Británie v současné době není pro politiky EU zrovna populární stát, přesto si dovolíme doporučit návštěvu této trochu vzdálené britské kolonie. Ovšem záleží na přepravci a hlavně období.

Falklandské ostrovy leží u Jižní Ameriky asi 500 kilometrů od břehů Argentiny, která si na ně činí ničím nepodepřený nárok. Proti tomuto tlaku se místních 3000 obyvatel ohradilo referendem, ve kterém prohlásili, že chtějí zůstat v rámci Velké Británie.

Ostrovy svým podnebím připomínají Britské ostrovy, ačkoliv se nacházejí v blízkosti jižních polárních oblastí. Přesto tamní léto je velmi příjemné a teploty zde dosahují 20°C.

Ostrovy jsou velmi zajímavou destinací pro tzv. baťůžkáře. Jejich pláně a a oblé vrcholky hor přímo vybízejí ke spaní pod stanem, čemuž místní zákony rozhodně nebrání. Jen je nutné brát v potaz, že většina pozemků má nějakého vlastníka a proto je nutné se s ním domluvit.

Kdo se rozhodne pro tento druh cestování a bude schopen se na ostrovy dopravit, zažije nepoznané. V létě jsou zde velmi krátké noci (nutno si uvědomit, že zdejší léto je v době, kdy je u nás zima). Přesto, díky absenci světelného smogu, můžeme spatřit nádhery jižní noční oblohy, kdy nám směr ukazuje legendární souhvězdí Jižní kříž. Záplava hvězd a stříbřitý pruh Mléčné dráhy doplněný o dvě satelitní galaxie Velký Magellanův oblak a Malý Magellanův oblak svému pozorovateli připraví nezapomenutelný zážitek.

O další zajímavé zážitky se může postarat místní fauna. Na Falklandách můžeme potkat tučňáky. Tito tvorové dokáží být velmi roztomilí zvláště při námluvách či až dojemné péči o své potomstvo. Při velkém štěstí zde můžeme potkat i tučňáka královského.

Místní mořské fjordy připomínají Skandinávii a zdejší národní parky jsou domovem mnoha zajímavých druhů, jejichž výskyt je tak vysoký, že ostrovy často navštěvují i vědci.

Pobřeží Falklandských ostrovů stojí za velkou pozornost. Pokud návštěvník vyjede na moře, může spatřit delfíny, velryby. Hejna nejrůznějších druhů ptáků, mimo jiné na ostrovech hnízdí i albatros černobrvý, rovněž čekají na své obdivovatele.

Pokud nejste zrovna přívrženci trampingu, tak hlavní město souostroví Port Stanley skýtá vyžití i pro městského člověka.

Ačkoliv zde žije asi 2000 obyvatel, je to velmi příjemné město s příjemnými lidmi, kteří jsou typičtí Angličané zvyklých na svůj čaj o páté.

Práce na stavbě města začaly až v roce 1843, tedy deset let po připojení ostrovů k Velké Británii. Hlavním městem kolonie se stalo v roce 1845. Své jméno dostalo po lordu Stanleym.

Osada se brzy rozrostla do přístavu specializovaného na opravu lodí, hlavně před postavením Panamského průplavu. Divoké bouře donutily mnoho lodí přistát a nechat se opravit, což umožnilo vzrůst ekonomiky. Později se z přístavu stala základna pro lov velryb a tuleňů.

Ještě později sloužil přístav jako základna Královského námořnictva. To vedlo k tomu, že válečné lodi místní eskadry byly zapojeny do Bitvy u Falklandských ostrovů za první světové války a Bitvy u ústí Rio de La Plata za druhé světové války, což byla první opravdová námořní bitva tohoto konfliktu. Německo při ní ztratilo jednu ze svých silných válečných lodí, což vedlo Hitlera k rozhodnutí německé námořnictvo nenasazovat k riskantním operacím.

Město poskytuje sportovní i kulturní vyžití. Dokonce je zde i katedrála považována za nejjižněji umístěný kostel na světě.

Ve městě je řada možností ubytování které sahají od dobře vybavených hotelů po penziony. Ovšem je možno i útulné chaty v přírodě. Penziony a statky nabízejí návštěvníkům možnost seznámit se s místními rodinami a získat skutečný pocit pro život na ostrově. Čerstvé domácí jídlo je obvykle na denním pořádku a „poctivé bary“ na mnoha místech vám umožňují relaxovat a povídat si s místními lidmi.

Na Falklandách je o návštěvníky postaráno s britskou pohostinností. Tradiční snídaně na ostrově Falkland by zahrnovala skopové kotlety, zatímco klobása a slanina s místními vejci jsou obvykle nabízena těm, kteří mají chuť k jídlu. Polední jídla mohou mít podobu baleného oběda nebo domácí polévky s čerstvě upečeným chlebem. Hlavní jídlo sestává z masa z místních chovů, pomalu vařené, aby se dosáhlo nejlepších chutí, a podává se s domácí zeleninou. Mezi místní mořské plody patří čerstvě ulovené ryby – zubatky. Ovšem můžeme si zde dát i pstruha či parmu.

Místní letiště se využívá k místním letům a poskytuje spojení s britskými základnami na Antarktidě. Bylo otevřeno v roce 1979, ale nejprve se ke krátkým letům používaly hydroplány. Na ostrovy se lze dostat letadlem přes Chile, nebo Argentinu. Ovšem existuje i jiná možnost, poněkud jednodušší. Ministerstvo obrany Velké Británie provozuje dvakrát týdně lety ze základny RAF Brize Norton v Oxfordshiru přímo na Falklandy se zastávkou na doplňování paliva na Kapverdách. Letadlo startuje ze základny v neděli a ve středu. Zpáteční lety z Falkland startují v úterý a pátek. Tento let je možné využít i jako civilista. Civilní cestující si mohou rezervovat místa na těchto letech prostřednictvím Úřadu vlády Falklandských ostrovů v Londýně. Jedná se o nejrychlejší a zřejmě i nejlevnější způsob cestování na ostrovy.

(redakce)

foto: Internet

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *