Churchillovi piráti – takřka zapomenutí hrdinové vylodění v Normandii 5/5 (4)

Historie Události Válka a vojenství

Na dnešní den připadá jedno z výročí druhé světové války. 6. června 1944 se vylodila vojska USA a Britského společenství v Normandii a zahájily tažení napříč západní Evropou za účelem porážky Německa. V dějinách se tato operace nazývá otevřením druhé fronty, ale nebylo tomu tak. Spojenci se totiž v Evropě vylodili již o rok dříve a to v Itálii, odkud postupovalo na sever směrem k Rakousku.

O operaci Overlord, jak se nazývalo vylodění v Normandii bylo napsáno mnoho knih a článků, natočeno mnohé filmů a věnovala ser tomuto tématu i řada počítačových her. Tato bitva má své hrdiny z řad vojáků, kteří cedili svou krev v písku pláží Omaha, Juno a další místa vylodění. A těm bylo věnováno mnoho publicity, kterou si zaslouží. Ovšem jsou tu i další hrdinové, kteří nejsou tak viditelní a trochu se na ně pozapomnělo.

Patří k nim třeba námořníci Královského námořnictva, konkrétně vysokými důstojníky poněkud opovrhovaní Churchillovi piráti. Neuhlazení, předpisově neoblečení námořníci, každodenně nasazující své životy na malých plavidlech v boji s mořem a nepřítelem.

Klíčovou částí této největší vyloďovací operace druhé světové války byla operace Neptun, během k které se měly stovky Spojeneckých lodí dostat k pobřeží Normandie a dovézt tam vojáky, techniku a zásoby. Tomu všemu mohly snadno zabránit německá minová pole v Doverském průplavu a dělostřelecké baterie Atlantského valu.

Brzy ráno se v průlivu objevila flotila malých rychlých motorových člunů vyzbrojených 20 mm kanónem a dvěma kulomety. Tyto lodě měly původně chránit britské přístavy před německými ponorkami. Byly tak rychlé a obratné, že ponorku dokázaly vymanévrovat. Navíc jejich dřevěná konstrukce je činila neviditelnými na radaru.

Těsně před samotným vyplutím invazní flotily bylo nutné v pásu minových polí vytvořit dva koridory. Pod rouškou tmy, aby Němci nepochopili co se na ně chystá, se úkolu ujaly britské minolovky. Místa na vstupech do vytvořených cest pak zaujaly dva motorové čluny, které sloužily jaké navigační majáky pro invazní lodě. Jedním z těchto člunů je HMS Medusa, která je posledním přežívajícím plavidlem, které bylo v den D na pláži Omaha. Navíc byly ony lodě vybaveny úplně novým navigačním zařízením, které Němci neznali. Bouře, která vypukla a odložila samotnou invazi o další den, zastihla Medusu na moři a tak její posádka bojovala s rozzuřenými živly 36 hodin. To byla doba, po kterou loď hlídala a označovala vstup do minového pole před pobřežím Normandie.

Poté se HMS Medusa 7. V květnu 1944 zúčastnila útoku prováděného americkými silami v Slapton Sands, Devon. Později hlídkovala u Scheveningenu v Holandsku a poté i u města Ijmuiden, které bylo stále obsazeno Němci. Kapitán Medusy nakonec přijal jejich kapitulaci, která byla podepsána na palubě lodi. Byla také první spojeneckou lodí, která připlula do Amsterodamu během jeho osvobozování.

HMS Medusa byla spuštěna na vodu roku 1943 jako Harbour Defense Motor Launch (HMDL) 138 a byla určena jako strážní plavidlo.

Po válce byla Medusa předělána na Rychlou expediční loď (FDB) 76 a následně přidělena Cardiffské univerzitě a poté Bristolu jako cvičné plavidlo. V roce 1949 byla přidělena do divize London Division RNVR a dočasně přejmenována na HMS Thames. Ke svému původnímu jménu se HMS Medusa vrátila až v roce 1961.
V roce 1968, po 25 letech služby jako poslední loď ze své třídy v aktivní námořní službě, ji Admirality prodala skupině nadšenců z Weymouthu, vedené kapitánem Mikem Boycem. Loď byla renovována a v současnosti je loď muzeem nejen své lodní třídy, ale i událostí vedoucí k vítěznému spojeneckému tažení proti Německu.
Služba na takové lodi byla tvrdá a velice nebezpečná, jelikož tyto lodě nebyly pancéřované a případný zásah granátem by byl zřejmě fatální. Z dobových fotografií na nás hledí tváře takřka zapomenutých mladých chlapců – Churchillovo pirátů, kteří si zaslouží zůstat nezapomenuti.

TSLt Arthur Maurice Liddiard RNVR (velící důstojník)

TSLt FPR Cox (Peter) RNVR (první důstojník)

LSea Charles George Edwards LT / JX222800 (později PO Cox’n)

LSea William Victor Walpole LT / JX219689

AB Harold Andrew

AB Kenneth Lilley

AB Douglas Allan Withey

PO Eng „Jock“ Dolan (Glaswegian)

Walker

Clarke

(redakce)

foto: internet

Ohodnoťte, prosím, tento článek