Vzácná kočka ceylonská je vizáží věčné kotě 5/5 (5)

Události Zajímavosti

Pokud potkáme někde kočku, tak je to obvykle domácí mazlíček který vrní, když jej někdo hladí. Ti zvídavější se zajdou podívat do ZOO na jejich větší příbuzné. Pokud se díváme třeba na lva nebo ussurijského tygra tak nás obvykle chuť na mazlení takové kočičky přejde, jelikož si dovedeme představit jak by to dopadlo, kdyby nás takový „kocourek“ ve své kočičí hravosti plácl pacičkou. Ale podívejme se na druhý konec tohoto spektra.
Nejmenší kočička na světě je kočka cejlonská. Ve volné přírodě se vyskytuje pouze v Indii a na Ceylonu.
Kočka cejlonská je dlouhá necelých 48 cm, hmotnost se pohybuje do 1,5 kg. Dospělý jedinec je velký jako trochu odrostlé kotě klasické kočky domácí, proto je s ním snadno zaměnitelný. Jak tedy musí být maličká koťata kočky ceylonské si tedy asi dovedeme představit.
Srst tohoto zvířátka má nejčastěji šedý nádech s hnědými odstíny a rezavými skvrnami na zádech a bocích. Nechybí ani tmavé pruhy táhnoucí se od temena hlavy.
Tato drobná šelmička obývá především různé typy lesů, křovinaté savany a další přírodní stanoviště, nicméně dokáže přežít i v zemědělské krajině a v opuštěných lidských obydlích. O chování ve volné přírodě chybí dostatek informací jelikož jde o nočního tvora, jehož hlavní potravou jsou hlodavci a ptáci. Mezinárodní svaz ochrany přírody vede tento druh jako téměř ohrožený Výskyt dospělé populace totiž stále klesá a je nižší než 10.000 jedinců. Hlavními hrozbami jsou pro tyto kočky úbytek přirozeného prostředí, kultivace krajiny a lov pro kožešinu.
Místní obyvatelé říkají, že se dá tato kočka velice dobře ochočit a pak se z ní stává velmi přítulný mazlíček. Přesto, pokud byste po takové kočičce zatoužili, tak máte smůlu. U nás a ani okolních státech ji neseženete, a to ani nelegální cestou. Mezinárodní dohody zakazují její prodej a ani u nás není schválena jako chovné plemeno. A ochránci přírody si toto velice dobře hlídají.
Samozřejmě se najdou skupiny lidí, kteří se snaží obejít jakýkoliv zákon, či nařízení a to i takové, které má své opodstatnění. Proto byly tyto ohrožené kočičky roku 1988 předvedeny na generálním zasedání FIFe v Itálii, kde bylo navrženo, aby se s z nich stalo další schválené exotické plemeno pro chov.
Naživo si ji tuto roztomilou šelmičku můžete prohlédnout jen v ostravské a liberecké ZOO, kde se jejím chovem profesionálně zabývají.
(redakce)
foto: Internet

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *