Konspirační teorie – byl Breivikův masakr akce pod „falešnou vlajkou“? 4.82/5 (11)

Události Záhady Zajímavosti

Na den 22. července připadlo jedno smutné ale i poněkud záhadné výročí. V 15.30 odpoledne došlo v norském hlavním městě Oslu k řadě bombových atentátů, při kterých zahynulo 8 lidí a desítky dalších bylo zraněny. Jeden z atentátů se udál ve vládní čtvrti, kde byla nálož byla umístěna v dodávce a vybuchla poblíž úřadu vlády. Tlaková vlna poškodila i řadu okolních budov včetně úřadu premiéra a ministerstva ropného průmyslu.

Jak v té době uvedla média, tak k těmto teroristickým útokům se přihlásila teroristická organizace Ansar džihád alámí (Pomocníci světového džihádu) a mělo se jednat o odvetu za norskou přítomnost v Afgánistánu. Existovaly i domněnky, že se jedná o útok provedený Al-Káidou. Přesto měla norská policie okamžitě jasno a z těchto činů obvinila 32letého norského občana Anderse Behringa Breivika, který několik hodin poté údajně zaútočil střelbou na tábor krajně levicové mládeže na ostrově Utøya. Říkáme naprosto záměrně údajně, jelikož okolo této strašlivé události existuje několik otazníků, jejichž přetřásání je dnes již tabu.

Berivik se podle policie se hlásil k extrémní pravici, byl hodnocen jako křesťanský fundamentalista a projevoval protimuslimské názory.

Ale vraťme se nejprve k oněm výbuchům. Podle norské policie byl základní složkou nálože běžně dostupný dusičnan amonný. Podle některých reportérů byly exploze dvě, jedna u úřadu vlády, druhá u budovy parlamentu. Policie to nepotvrdila ani nevyvrátila, prohlásila ale, že několik explozí bylo i ve vládní budově. Breivik byl identifikován jako pachatel okamžitě, jelikož jej zachytila bezpečnostní kamera, jak vystupuje z vozu, ve kterém byla umístěna nálož. Tedy, abychom to upřesnili. Z vozu vystoupil muž v policejní uniformě, na hlavě měl přilbu a obličej mu kryl štít. Tvář tedy sice nebyla vidět, ale to zřejmě nikomu nevadilo. Navíc Breivik v té samé době ze svého počítače na tisíce mailových adres rozesílá svůj manifest. Otázku jak zvládnul být na dvou místech najednou si zřejmě nikdo nepoložil.

Ke střelbě na letním táboře Svazu dělnické mládeže [(Arbeidernes Ungdomsfylking, AUF), mládežnické organizace norské sociálně demokratické Dělnické strany (Arbeidarpartiet, Ap)] došlo asi dvě hodiny po explozích. Obětí útoku se stalo 69 lidí ve věku od 14 do 51 let; z toho 66 zastřelených na místě, dva zemřeli při pokusu o útěk před útočníkem, poslední zemřel týden po útoku na následky zranění.

Na mítinku bylo cca 600 lidí, převážně ve věku 14-18 let. Údajný masový vrah připlul v uniformě policisty a s legendou kontroly bezpečnostní situace na ostrově společně s organizátorkou tábora Monicou Boseiovou. A zde je už několik dalších otázek. Breivik se musel autem dostat z Osla do přístavu, odkud vyplul na lodi k ostrovu s oním dětským táborem. To by mu i při nejlepší dopravní situaci, to znamená absolutně prázdné ulice zabralo asi 40 minut, plavba lodí dalších 30 minut. Dále, pokud měl v plánu opravdu to, co podle vyšetřovatelů měl mít, tak ono auto už muselo být naložené obrovským množstvím střeliva. S takovým autem se pohybovat po městě které je na nohou následkem výbuchů je, vzhledem k chystané další akci, poněkud kontraproduktivní. Ale budiž. Breivik byl označen za člověka s velkými psychickými poruchami (zřejmě úplně stejnými jakými trpí islámští fundamentalisté kteří plánují podobné akce) a tak jeho plánovací schopnosti nebyly zrovna úplně dokonalé.

S tímto obrovským množstvím střeliva pak nasedl na loď společně s již zmiňovanou Monicou Boseiovou, které se prý zdál podezřelý během plavby, když s ním mluvila o explozích v Oslu. Šla proto za neozbrojeným strážcem tábora Trondem Berntsenem, mimochodem nevlastním bratrem norské korunní princezny Mette-Marit, která je manželkou následníka trůnu Haakona Magnuse.

Zůstaňme chvíli u té munice. Breivik podle vyšetřovatelů použil lovecké expanzivní střely typu HP (hollow point – speciálně upravené tak, aby se po zásahu roztříštily a způsobily tak větší zranění) a měl i v plánu naplnit je koncentrovaným nikotinem, ale není jisté, zda to skutečně udělal. Ze svého auta tedy do lodi s dalšími pasažéry včetně již zmiňované vedoucí tábora začal tedy nakládat rezervní zásobníky s náboji do své, jak později přeživší svědkové popsali, automatické pušky Ruger mini. Náboje HP jsou poměrně drahé, a v tom množství v jakém měly být použity při tomto zločinu, by musel Breivik zaplatit veliké peníze a vykoupit zásoby této munice snad v celém Norsku. Ale Breivik neměl zbrojní průkaz a podsvětí takovouto speciální munici nepoužívá, alespoň ne ve velkém. Takže, kde ji vzal? 

Vyšetřovatelé se opírali o svědectví Boseiové, která jim údajně popsala o čem s Breivikem na lodi mluvila, a že jí byl podezřelý atd. Pokud takto ona paní svědčila, tak to proběhlo leda při spiritistiské seanci, jelikož Breivik Boseiovou i Berntsena zastřelil hned po příjezdu na ostrov. Poté prý začal vraždit všechny ostatní. Mezi oběťmi byl např. Tore Eikeland, podle premiéra Stoltenberga jeden z nejtalentovanějších mladých politiků. Krátce po střelbě (která trvala asi hodinu a čtvrt) byl zadržen a obviněn z obou útoků. Střelec byl identifikován jako Anders Behring Breivik a motiv činu je stále předmětem vyšetřování. Podle přeživších svědků střílel dávkami do rychle se pohybujících, panikařících lidí. Ruger mini je ale zbraň pro civilní trh a ta střílet dávkami neumí.

Nejprve střílel na nohy a když oběti ležely na zemi, mířil na hlavy. Pokud se vše událo, jak svědkové (i ti ze záhrobí) vyprávěli, musel Breivik mít s sebou menší muniční sklad, pokud nepatřil k sniperským superesům a nestřílel stylem – jedna rána, jeden mrtvý. Ovšem na běžící a kličkující cíle. Což asi nebyl, jelikož podle vyšetřovatelů vystřílel vice než 500 nábojů. A jen pro zajímavost, střílet se prý naučil na počítačových hrách. Že by se myš chovala stejně jako automatická puška, když takto údajně získal návyky střelce?

Další podivností je, že zásahová jednotka norské královské policie nezasáhla dřív. Zvláště, když relativně nedaleko nacvičovala a shodou velmi zajímavé náhody na případ, že tábor krajně levicové mládeže napadne křesťanský pravicový terorista. Zvláštní. Že by na policejním velitelství nezvonily telefony, ze kterých se ozývají zoufalé prosby o pomoc doprovázené na pozadí bubnovou palbou?

Breivik se k tomuto hroznému činu nakonec doznal. Ostatně jak jinak. Ale pokud se jedná o politický zločin, tak se dozná vždycky každý.

Přesto se nad tímto případem stále vznášejí otazníky, které nikdo nevysvětlil a dokonce je zakázáno se na ně ptát. Proč? Vždyť tím právě vzniká prostor pro konspirace. Takže si to shrňme.

Bombové atentáty, ke kterým se hrdě přihlásili islamisté byly ihned připsány Breivikovi. To muslimské autory muselo docela naštvat. Breivik maskovaný za policistu na lodi směrem k ostrovu převáží nadměrné množství střeliva a nikomu to již při nastupování na loď nepřijde divné. Tolik nábojů respektivě zásobníků s náboji by totiž najednou nepobral, pokud je neměl v nějakém objemnějším příručním zavazadle. Ale podezřelé jsou jen nějaké nesrovnalosti ohledně bombových útoků. A vše později vyšetřovatelům popíše žena, kterou Breivik zastřelil jako první. A perlička nakonec: Nedaleko nacvičuje zásahové komando na situaci, která se zrovna jako z udělání odehrává hned vedle (jako kdyby to někdo tušil, či snad nedej bože plánoval) a přesto nechají střelce asi hodinu a půl bezhlavě pálit do „dělnické“ omladiny. Vyskytují se dokonce konspirační teorie, že se jednalo o cílenou akci pod „falešnou vlajkou“ a děti na onom táboře byly prostě obětovány, aby mohly v Norsku vzniknout jasné záminky k restrikcím proti odpůrcům tzv. liberální demokracie. A nejen v Norsku. Marxisté se totiž podobných akcí neštítí, jak nám v průběhu dějin již mnohokrát ukázali.

Téhle teorii něco nasvědčuje. Střelbu z ostrova slyšeli lidé v okruhu 700 metrů. Že by nikdo nevolal policii? Ani nikdo z ostrova? Volali. Místní oddělení policie prý má první telefonát  v 17:27 To je půl hodiny po začátku střelby!!! V 17:52, tedy za 25 minut, jsou policisté u jezera, kam to mají pár metrů. Jenže, jako na potvoru nemá prý člun. Pak ho zase má, ale nemůže ho najít. Když jej konečně najdou, po nastartování mu vysadil motor. Nabízené čluny od civilních rekreantů policisté odmítli. Báli se, nebo měli již předem své pokyny? 

A tak na záchraně dětí z ostrova pracovali jen civilisté.
Z Osla zatím byla v 17:38 vyslána speciální policejní jednotka Delta. Ta co nacvičovala Breivikův scénář. Na místo vyrazili více než dvě hodiny po atentátu. Jednotka nasedla do aut a jela 40 kilometrů k místu tragédie. A tady zase naskakují otazníky. Nikdo nemá člun, a najednou není k dispozici ani vrtulník. Policejní vrtulník stál v hangáru a nebyl nikdo, kdo by ho mohl pilotovat. Prostě celý personál měl dopředu nařízenou dovolenou. Zvláštní. Ani armáda náhle neměla žádný vrtulník k dispozici. Jediný vrtulník, který prý mohla poskytnout byl daleko. Mimochodem čtyři hodiny po bombovém útoku na hlavní město státu! Více než zajímavé.

Policejní komando čeká na trajekt, který jej odveze na ostrov. Loď ale musí přeci dodržet jízdní řád. Mimochodem ten samý trajekt, kterým Breivik i s nákladem munice a svou druhou obětí připlul. Tak Breivik dostal další čas. A na ostrově se vesele střílí a umírají další lidé.

Byla to celé jen neschopnost norské policie, nebo mají pravdu konspirátoři, když říkají, že celá věc byla naplánována a Breivik jen vykonal špinavou práci?

(redakce)

foto: you tube

Ohodnoťte, prosím, tento článek