Jak se postarat o nalezené, či osiřelé malé kotě 5/5 (6)

Nezařazené Události

Slyšíme žalostné mňoukání a je jasné, že se jedná o maličké kotě, které se z nějakých důvodů stalo bezdomovcem nebo dokonce sirotkem. Srdce nám to nedovolí, abychom ho nechali jen tak, zvláště když se ten malinký a bezbranný tvoreček rozhodl, že my jsme jeho spása a svou nejistou chůzí se batolí k nám. Jestliže se rozhodneme postarat se o takové kotě, je třeba uvědomit si, že to minimálně ze začátku bude práce na plný úvazek. I takové mládě je vlastně miminko a jako o miminko se o něj musíme starat. Koťata do čtyř týdnů věku nepřijímají pevnou stravu, nejsou schopná bez matky přežít, ledaže najdou dostatečně zkušeného a ochotného člověka, který jim matku dokáže alespoň částečně nahradit.

Největší chybou je, když takového tvorečka začneme krmit kravským mlékem. Tedy, pokud kotěti nechceme způsobit pomalou a bolestivou smrt. Navzdory zažitým domněnkám, kravské mléko je určené pro telátka a ne pro koťátka. Kočička se mléka ráda napije, chutná ji. Ale ty strašlivé střevní potíže co pak má, už nevidíme. Dříve kočky žily při domech a tak hospodyně ani netušily, co svým kočičkám provádějí za zvěrstva, když jim dávaly mléko.

Takže malou kočičku je možno krmit pouze mlékem pro ně určeným. Nepoužívejte lidské sunary, kravské mléko, smetany do kávy ani jiná mléka. Jsou naprosto nevhodná vzhledem ke složení, obsahu tuku a vitamínů. Koťata z nich mají zažívací problémy, neprospívají a mohou uhynout. Z osvědčených mlék lze použít Royal Canin či Beaphar. Koupíte je u veterináře nebo v kvalitních chovatelských potřebách. V krajní nouzi (na pár hodin) můžete vystačit s roztokem glukopuru s vlažnou vodou. Kočičí mléko se připravuje dle návodu.

  • Používejte pitnou převařenou vodu.
  • Teplota nápoje by měla být okolo 38 °C.
  • Krmte v pravidelných intervalech – ve dne po 2 hodinách, přes noc po 3 hodinách.
  • Pokud je kotě opravdu maličké a není schopno ještě jíst samo, tak při krmeních použijte injekční stříkačku a po kapkách mléko vstřikujte do ústní dutiny.. Jakmile začne mládě jevit aktivní zájem o mléko, pořiďte si krmnou lahvičku s dudlíkem.

Množství podaného mléka vždy záleží na výrobci náhražky, proto se řiďte podle návodu. Ve většině případů bývá krmná dávka okolo 5 ml na jedno krmení. Mléko připravujte v čisté nádobě a vždy čerstvé, protože se velmi snadno kazí. Koťátko držte bříškem dolů a nevyvíjejte moc velké násilí, aby tekutinu nevdechlo. Po správném nakrmení koťátko za krátko usíná.

Maličké kotě se neumí samo vyprazdňovat. Učí jej to jeho matka, a pokud ta není, je to na nás.

Po každém krmení kočka kotě jazykem olíže, čímž masíruje bříško a podporuje vylučování. Někdy stačí kotě pouze položit na zem a ono se pohybem vyprázdní. Při masáži buďte opatrní, ať kočičce neublížíte, mějte ho bříškem nahoru. Tenhle tvoreček je velice křehký. Pokud se kotě nevyprázdní, uložte ho do připraveného pelíšku a zkuste to po chvíli. Můžete použít suchý ubrousek a masírovat okolí řitního otvoru a genitálií, tím spustíte vylučování. U uměle odchovaných koťat se velmi často vyskytuje zácpa (mláďátko naříká, má tuhé, nafouklé, citlivé břicho). V těchto případech se doporučuje použít heřmánkový čaj smíchaný s troškou glukopuru. V žádném případě nepoužívejte projímadla! Pro přípravu pelíšku můžeme využít menší papírovou krabici, odkud kotě „neuteče“. Na výstelku použijte ručníky, utěrky, savé podložky, které snadno vyměníte.

Jelikož kotě nedokáže ovládat termoregulaci, můžete v chladnějších dnech použít PET láhve naplněné teplou vodou, ke které se může koťátko přitisknout. Celou krabici přikryjte dekou, aby se teplota udržela (ideální teplota je 27–30°C.) a kotě mělo přítmí.

Pelíšek umístěte do nejteplejší a neklidnější části bytu, především tam, kde není průvan. Je dobré koťátko průběžně vážit – denně ve stejný čas. Denní přírůstky jsou od 5 do 20 g. Mládě by na váze nemělo ubývat. Pokud tomu tak je, kontaktujte veterináře.

Kotě které k nám přijde samo, bývá samozřejmě starší. Není to již miminko, ale batole. I zde je nutno dodržovat jistá pravidla, nekrmit kravským mlékem, navzdory radám našich babiček. Takové kotě už bude mít i zoubky, takže je možné dávat i ze začátku vařené kuřecí maso natrhané na velmi malé kousky. Nutno začít s malými dávkami. Kotě možná nebude umět jíst z misky, takže je nutné krmit ruky. Ale je dobré vše konzultovat s veterinářem, abychom koťátku neublížili.

Na trhu existují i granule, které jsou určené pro nejmenší koťata, ale ze začátku je musíte namáčet, protože je kotě ještě nedokáže rozkousat. Nicméně vám to ulehčí práci, protože granule obsahují vše, co váš nový miláček potřebuje. Jakmile kotě přijímá samo potravu, připravíme mu kočičí toaletu. První záchod by měl být odkrytý, nízký a s jemným stelivem. Kotě se do něj musí dávat po každém nakrmení a někdy je potřeba i vaší rukou naznačit hrabání, aby vědělo co s tím. Přesně jak jej to učí jeho maminka. Ve většině případů se koťata velmi rychle naučí, k čemu záchůdek je. Jen pamatujte, že jeden záchod nestačí, je jich potřeba více rozmístěných různě po bytě. A hlavně, je nutné aby doma byla pohoda. Zvířátka vnímají negativní energii, která vyvěrá z rozhádaných lidí a v takovém prostředí se novému přírůstku nebude dařit.

Zdroj: veterina.cz

foto: Miroslav Neumaier – Pallas press

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *