Při psaní SMS se často dopouštíme hrubé neslušnosti, aniž si to uvědomujeme 4.56/5 (9)

Nezařazené Události

Doby kdy jsem si posílali zamilované dopisy jsou zřejmě ty tam. Dnes je vystřídala komunikace pomocí SMS, či chatu na skype či podobných aplikací. Dá se říci, že to má něco do sebe. Již nemusíme doufat, že pošta dopis psaný s láskou partnerce či partnerovi neztratí, nemusíme čekat dny na odpověď a doufat, že nějaká přijde. Vyvstal ovšem jiný problém, nešvar, který si leckdo ani neuvědomuje a přitom je velice neslušný a ukazuje cosi o nás samotných. Dotázali jsme se několika lidí, jak na povídání si s partnerem nahlížejí oni sami. Položili jsme dvě otázky:

Co by udělali, kdyby uprostřed živého rozhovoru se jejich partner beze slova zvedl a odešel? Jak by reagovali?

To bych ho asi považovala za hodně nevychovaného hulváta,“ říká paní Jana z Plzně.

Asi záleží na tom, jaký by byl důvod. Ale minimálně by měl ten člověk říct, že musí nutně odejít. Třeba na toaletu,“ odpovídal Petr z Prahy

Kdyby mi tohle holka udělala, tak bych si řekl, že je to pěkná kráva,“ sděluje svůj názor Martin student třetího ročníku gymnázia z Prahy.

I internetová či sms komunikace je de facto rozhovor mezi dvěma lidmi a podle toho by se měla odvíjet. Druhá otázka, kterou jsme všem třem položili byla, jestli při sms komunikaci s partnerem běžně jej nechávají dlouho čekat na odpověď, či zda take neinformují partnera o ukončení konverzace.

Přijde mi to naprosto normální. Nemohu přeci mít telefon v ruce dvacet čtyři hodin denně. Mému příteli to sice vadí, když prostě telefon odložím, nebo vypnu skype, ale nechápu proč. Dokonce jsme se k vůli tomu už i pohádali,“ odpovídá paní Jana.

Bohužel, to také občas udělám. Ale chápu proč se na to ptáte a uznávám, že je to velice neslušné,“ říká Petr.

No a co je na tom?“ odpověděl otázkou Martin.

Internet a jeho možnosti nám sice umožnily rychle a spolehlivě komunikovat, ale zdánlivá anonymita kyberprostředí v nás zase probudila to horší. Lidé si neuvědomují, že ani zde nelze říkat věci, které bychom za normálních okolností nikdy neřekli. Dokonce to došlo tak daleko, že odpovědná místa musela zasáhnout a stanovit jistá pravidla zákonem,“ říká k tématu sociolog Radovan Peterka.

Stejné je to s elektronickou osobní komunikací. Jen jeden respondent si uvědomil, že je to vlastně to samé, jako když bez jediného slova vstanete z křesla a přestože si s vámi váš partner povídá, vy jdete třeba do hospody. Dali jste svému partnerovi najevo, že vás jeho řeči nezajímají, že vás nezajímá on. Je totiž úplně jedno, zda vedeme živou či psanou komunikaci. Je to prostě komunikace s někým, na kom nám záleží, či jemu záleží na nás. Ovšem tím, že bez jediného slova hovor utneme a náš protějšek třeba ještě půl hodiny čeká na odpověď, jsem mu řekli jedinou věc a to, že nám nestojí za to, abychom se s ním třeba rozloučili a sdělili mu, že máme například nějakou povinnost a proto si teď už nemůžeme povídat. Aniž si to uvědomujeme, dopouštíme se vůči němu opravdu hrubé neslušnosti, což se nám může do budoucna vymstít. Pokud někoho, koho máme rádi, takhle soustavně urážíme a ponižujeme, tak jeho náklonnost vůči nám může zmizet a to velice záhy. A pokud toto běžně děláme někomu, koho milujeme, asi bychom se měli zeptat sami sebe, jak to s tou naší láskou vlastně je. Je samozřejmě na každém z nás, zda se bude i v elektronické komunikaci chovat vůči svému protějšku s patřičnou úctou, nebo ne. Ale takovéto jednání vypovídá hlavně o nás samotných. O naší povaze.“

K tomu opravdu není co dodat. Tak až si zase bude někdo psát se svým, či svou milou a v půli slova vypne skype, nebo odloží telefon nestálo by za to se pak alespoň omluvit? Tedy, jestli nám ten člověk za tu omluvu vůbec stojí, když nám nestalo ani za to, abychom mu řekli:

Nezlob se, mám ještě nějaké povinnosti, tak se zatím loučí a večer dám o sobě vědět.“

Nebylo by lepší dodržovat pravidla slušného chování i v psané komunikaci? Co myslíte?

(redakce)

Foto: Archiv redakce

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *