Koupací kačenky pomáhají oceánologům 5/5 (6)

Události Zajímavosti

Co má společného gumová kačenka do koupele s mořem a jeho výzkumem? Mnohé.  Gumové hračky se poprvé objevily na konci 19. století, kdy výrobci využili proces Charlese Goodyeara pro zpracování gumy na tvárný materiál. První gumové kačenky ani neplavaly, jelikož byly určeny jako žvýkací hračky. Až ve 40. letech 20 století se z těchto  hraček stala ikonická plovoucí žlutá kačenka s jasně oranžovým zobákem tak jak ji známe dnes. Ačkoliv se dnes již vyrábějí z PVC pořád jim říkáme gumové kachničky.
Tato roztomilá plovoucí hračka přirozeně inspiruje dětem vodní hru, která rozvíjí svalovou sílu a koordinaci. Díky své zářivé barvě, hladké struktuře a (pro některé) pískavým nebo podivným zvukem zaměstnávají gumové kachničky smysly batolat. Jejich přítomnost ve vaně uklidňuje rovněž obavy dětí z vody a z koupele dělá zábavu.
Gumové kačenky se staly velice známé v roce 1970, kdy Jim Henson nazpíval v roli Ernieho, populárního maňáska z dětského pořadu Sezamová ulice, píseň Rubber Duckie. Píseň se umístila na 16. místo v žebříčku hitparád a žluté koupací kachničky se staly ikonou americké popkultury.  Hračky jsou často používány právě jako symboly spojené s koupáním, vanou, pěnou do koupele, dětmi a batolaty. Dokonce roku 2001 britský bulvární tisk přinesl zprávu, že tuto hračku má ve své koupelně i královna Alžběta II. Tato kachnička byla údajně spatřena pracovníkem, který opravoval koupelnu. Příběh prý vedl k výprodeji kachniček ve Spojeném království – prodej vzrostl o 80 % a to během několika málo dnů.
Tato roztomilá hračka se však zapsala i na poli vědy. Právě na dnešní den připadá nechtěné zapojení těchto hraček do vědeckého výzkumu. 10. ledna 1992 totiž  došlo k nehodě na nákladní lodi plující Tichým oceánem. Během bouře se uvolnil kontejner s 29 000 kačenkami a spadl do moře. Tyto žluté gumové kačenky tak začaly putovat po světových oceánech. Nejprve je mořské proudy nesly od pobřeží Číny k Aljašce o tři roky později byly nalezené zamrzlé v severních šířkách, kde byly v ledu několik let. Až před 21 lety byly spatřeny u Islandu, kam tyto hračky byly zaneseny v ledových krách. Zde kry roztály a kačenky uvolněné z ledového sevření v roce 2001 dopluly do míst, kde se potopil Titanik. Jejich putovní ale neskončilo. Vědci sledují jejich cestu a tak tisíce žlutých roztomilých kachniček pomáhají mapovat mořské proudy a pohyby vod ve světovém oceánu.
(redakce)
foto: Internet

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *