Koloběh roku – Beltine nebyl o čarodějnicích 5/5 (5)

Duchovno a mystika Události

Zítra nám nastane opět jeden z nejdůležitějších svátků roku. Pro naše předky končilo období zimy a začínalo období léta. Letos nám to Příroda dala pocítit, že Zima skutečně může trvat až do konce dubna, jak tomu bylo i dříve.
Z mystického hlediska je tento svátek očistný, jelikož obřady které se při něm dělaly zaháněly zlé démony, kteří způsobovali nemoci a volali smrt, přivolávaly život a chystaly příchod nových rodin.
My dnes známe již jen fragmenty z těchto obřadů a nechápeme jejich smysl, jelikož za ta staletí a jsem to prostě zapomněli. Ta dnes si myslíme, že tento svátek je o pálení čarodějnic a že další den, to jest 1. máje se máme líbat pod rozkvetlou třešní.
Beltine byl ale oslava toho 1. máje a jak bylo zvykem, tak vše se začalo slavit už v předvečer onoho dne. Je to proto, jelikož dříve (až do 16. století) se den počítal od západu do západu Slunce a nikoliv od půlnoci jako dnes. Byl to svátek bujarého veselí, kdy se na kopcích se zapalovaly ohně, které měly očistit krajinu od zlé moci. Zároveň přes tento oheň skákali veselící se lidé, a tak se zbavovali negativní energie, která se u nich nashromáždila přes Zimu. Rovněž se zapalovaly dubové věnce a kutálely se z kopce. Tento zvyk se dlouho uchoval v sousedním Německu dokud jej nezakázala agenda říšského kancléře Adolfa Hitlera. A nejen tam, ale i u nás.
Oslavy svátku Beltine byly hodně nasměrované k bohu Thorovi. Očekávalo se od něj, že svým kladivem pobije zástupy démonů kteří odmítli odejít se Zimou. Tehdy se také rozjel Thorův vůz po obloze a od jeho kol létaly jiskry v podobě prvních bouřek.
Vše bylo načasované, aby to mělo co největší efekt. Na 1. května docházelo onehdy k zásnubám, z čehož pramení ono líbání pod rozkvetlou třešní, na letní slunovrat pak ke svatebním obřadům k početí u žen. Děti se tak rodily hlavně v březnu, okolo jarní rovnodennosti. Bylo to logické. Matky často při porodu umíraly a dítě narozené do zimy by nepřežilo. I tak to bylo těžké.
Díky křesťanskému působení došlo i v tomto případě k démonizaci pohanského svátku. Filipojakubská noc je dle křesťanské mytologie spojená opět s peklem. Pravděpodobně, aby kněží své postpohanské ovečky dokázali udržet v poslušnosti a hlavně doma, tak se dnes v noci mají otvírat hroby a z nich vystupovat duše zatracenců, upíři a vlkodlaci mají chodit krajinou a na prokletých místech se konaly sabaty čarodějnic za účasti nejvyšších pekelných knížat. Každý bohabojný křesťan v tuto noc klečí u kříže a zapálené svíčky, drží růženec a v hrůze drmolí modlitby.
Pověsti o létání čarodějnic v tento zřejmě pocházejí ze slovanského zvyku upalování figurky staré ženy. I když podle některých pramenů toto bylo přejato od Germánů. Ta představuje původně bohyni smrti a Zimy Moranu. Jak je zde zvykem, tak tento svátek je opět trochu roztříštěn a část jeho praktik se přenesla na křesťanské Velikonoce.
Během filipojakubské noci se měly čarodějnice slétat na kopcích a tam provozovat spolu se silami temnot sabaty a sexuální orgie. Zde se měly tyto démonické ženy slétat na košťatech poté, co samy sebe potřely speciální magickou mastí a to hlavně v oblast podpaždí, krku a břicha. Je zajímavé, že toto jsou místa kde jsou mízní uzliny. Recept z knihy Magia Naturalis z roku 1560 uvádí, že tato mast se skládá z tuku nevinného hocha, aloe, oměje, durmanu, rulíku, topolového listu a kadidla.
Hlavně drogy v rulíku zlomocném mají na svědomí ony letecké vize. Vzhledem k nebezpečnosti oněch látek, nedostatku tuku z nevinných hochů (v drogerii jej nevedou) a neznalosti poměru ingrediencí a dávkování, vřele nedoporučujeme toto zkoušet.
Po pokřesťanštění svátku se ony keltské očistné ohně začaly používat jako blokace kopců proti oněm čarodějnicím. Plameny měly osvětlit co největší část krajiny a tím čarodějnicím překazit jejich letové plány. Kdyby to snad nějaká přeci jen riskla a na kopci přistála, mohla být okamžitě chycena a v ohni upálena. Z tohoto opatření se později vyvinulo ono dnešní „Pálení čarodějnic“. Bylo také zvykem, skákat přes žhavé uhlíky a tropit co největší hluk – čarodějnice se křiku a povyku bály a nepřiblížily se. Ovšem tot je právě fragment onoho magického zvyku proskakovat ohněm za účelem očištění jelikož oheň očišťoval auru a tak se lidé touto rychlou koupelí v plamenech uzdravovali z působení zlých sil.
My si můžeme zítra vyzkoušet jeden celkem neškodný a jednoduchý rituál. Svátek Beltine je svou náplní očistný svátek. Myslete na něco, čeho se chcete zbavit. Nějakého zlozvyku, nebo i nemoci, neduhu. Vzhledem k tomu, že tato drobná magie funguje na základě průchodnosti přes přírodní zákony (ostatně magie nikdy nejde proti Přírodě a jejímu řádu) tak je jasné, že například vypíchnuté oko, či amputovaná ruka nám znovu nenaroste. Z tohoto principu musíme vycházet při volbě svých přání, takže se soustřeďme na něco, co můžeme sami ovlivnit.
Vyrobme si panenku. Můžeme ji ušít z látky, nebo umotat z bavlnky, popřípadě vymodelovat z vosku (ne parafínu). Hotovou panenku si pak přivažte k sobě tak, že si kolem pasu uvážete provázek a vytvoříte z něj jakousi pupeční šňůru, Na její konec pak přivažte svůj výtvor.
Teď si sedněte na nějaké klidné místo, buď doma, či ještě lépe v přírodě. Ideální kombinace je, aby ve vašem okolí byly stromy, tekoucí voda, skála, či alespoň kameny a samozřejmě stromy. Pokud toto nemůžeme mít, tak si alespoň nasbírejme přírodniny a naberme si někde (po patřičné prosbě a poděkování) pramenitou vodu. V kovové misce rozdělejme křesadlem oheň (paradoxně postačí i klasický zapalovač, jelikož je na bázi křesadla) a přivítejte jej. O rituálu ohně a jeho duchovní podstatě jsme se již zmiňovali ve článku o Salamandrech. Teď budete mít okolo sebe zastoupeny všechny živly. Opět je přivítejte, jelikož, jak jsme si již dříve řekli, živly jsou reprezentovány živými bytostmi. Pak požádejme tyto bytosti a bohy, či Vesmír o pomoc při našem snažení. Samozřejmě s pokorou, ne s posměchem a nadutostí.. Nyní si představte, jak z vás zvolený neduh, negace, špatné myšlenky odchází oním provázkem do té panenky. Vnímejte své pocity a nedělejte tento rituál ve spěchu. To by nefungoval. Stejně tak je nutné věřit v účinnost rituálu. Až budete cítit, že panenka je plná toho zlého, odstřihněte ji od sebe. Následně kolem ní omotejte větvičky šalvěje a vhoďte do ohně. Ten nejdříve požádejte o to, aby danou věc spálil a negativní sílu přeměnil. Svoji negaci tak nejen odvedete pryč, ale ještě ji očistíte pomocí ohně. Dejte pozor, abyste oheň skutečně požádali. Duchové živlů jsou někdy jako děti a pokud se k nim nechováme s náležitou úctou, mohou nám poťouchle vrátit oni věc zpět. Oheň by sice zničil panenku, jelikož to je fyzikální proces, ale onu negativní energii ne.
Během rituálu opravdu sledujme své pocity. Podle toho, co cítíme můžeme zjistit, jak hluboko je daný problém zakořeněný a do jaké míry jsme ochotni se ho zbavit. Možná se nám to hned napoprvé nepovede. Ale to nevadí. Rituál se dá opakovat. Není vázán jen na Beltine.
(redakce)
foto: Miroslav Neumaier

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *