Jezero Žernoseky je jako kousek moře u nás 5/5 (11)

Cestování Události Zajímavosti

Restrikce a omezení kterými nás politici ať už v souladu se zákonem či i protiprávně dusili, donutily spousty lidí objevovat svou rodnou zemi. A tak náhle velká část obyvatel České republiky přišla na to, že za divokou a krásnou přírodou nemusí jet až do Skalistých hor v USA, nebo že válet se na písčitých plážích, poslouchat šplouchání vln a slyšet křik racků lze i u nás a není nutné jet až do Karibiku.

Jedno takové malé české moře i s plachetnicemi, křikem racků a kormoránů je hned vedle města Lovosice. Je to Žernosecké jezero. Jedná se o bývalou pískovnu, která byla v 50. a 60. letech zaplavena spodní vodou prosakující z Labe. Štěrkopísek, který se zde těžil, se používal například při stavbě Slapské a Orlické přehrady. Pražané zde dokonce najdou i kousek své domoviny. Pod hladinou jezera spočívá polovina původního pražského mostu Barikádníků. Při jeho bourání v 80. letech se jeho jednotlivé kusy nakládány na lodě a dopraveny až sem, kde byly potopeny na dno vzniklého jezera.

Na jezeře jsou čtyři ostrovy. Někteří popisovatelé této oblasti mluví jen o třech, ale to je zřejmě způsobeno tím, že se ani nepodívali na mapu, natož aby oblast navštívili. Jsou zde skutečně čtyři malebné ostrovy, z nichž dva jsou přístupné. Jeden z pevniny po lávce a druhý s názvem Malorka se dá navštívit jen plavbou na lodi. A je jedno jestli vlastní, či půjčenou. U tohoto ostrůvky lze vidět také jednu z dalších zajímavostí. Na jeho severním pobřeží je najetý vrak lodi. Jedná se o betonový člun ještě z dob, kdy se z tímto materiálem v rámci stavby nákladních plavidel experimentovalo.

Opravdovou dominantou a centrem dění na jezeře je jachtařský přístav Marina Labe. Pokud je opravdu krásný den, tak si zde můžeme skutečně připadat jako někde na Riviéře, či v jiné exotické destinaci. Akorát že se tu domluvíme česky a platíme našimi penězi za naše pivo.

Jezero má jednu velikou přednost oproti jiným podobným lokalitám u nás. Není to totiž uzavřená „louže“ vody, jako třeba Lipno, Mácháč a další. Je spojena průplavem z Labem, takže je přístupné pro vodní turistiku a zajíždí sem i lodní linka z Ústí nad Labem.

Žernosecké jezero není sice nijak moc velké, jeho rozloha je cca 90 ha, ale i tak je to místo klidu, pohody a pocitu že se je návštěvník v jiném světě. Tedy, pokud jednou toto místo nezničí developeři, kteří se budou snažit hromadně prodávat právě tyto pocity. To by ovšem znamenalo katastrofu, jelikož dalším rekreačním místům by zákonitě musela ustoupit příroda okolo jezera, která činí toto místo tak krásným. A pro samý rekreační objekt a rekreanta by už vlastně nemělo smysl sem jezdit, jelikož by to krásné již bylo pryč.

Leč toto je zatím naštěstí jen katastrofální vize budoucnosti a je to jen sci-fi. V současné době se stále jedná o krásné místo, které stojí za to navštívit. I třeba jen na kole po cyklostezce, nebo osobní lodí z Ústí nad Labem, či se domluvit se známým, který má rekreační loď a bude ochoten případného návštěvníka vzít na palubu.

Plavba z Ústí nad Labem skrze Portu Bohemicu stojí opravdu za to. Z vlaku, či auta nemá nikdo šanci vidět zdejší krajinu Českého středohoří tak jako z paluby lodi. Hrad Střekov, který budí dojem námořní pevnosti (ostatně za podobným účelem byl postaven) chránící vodní cestu návštěvníkovi odmávne jeho dobrodružnou plavbu od Masarykových zdymadel v Ústí nad Labem. Kaňon Labe pak poskytuje nádherné scenérie až se krajina otevře u Libochovan. Z dálky na řeku dohlíží hrad Kamýk, který původně sloužil k výběru cla za plavbu. Z Libochovan také vede cesta sice delší, ale pohodlnější, na Kalvárii která je dominantou Porty Bohemicy. Jedná se o staré původně keltské hradiště o němž jsme již psali https://1url.cz/@Canburg.

Po proplutí pod Kalvárií se objeví jachtařský přístav ve Velkých Žernosekách a hned za ním je onen průplav za nímž se před přídí lodi otevře veliká hladina jezera. A to je už jiný svět. Svět, o kterém ví málokdo a spousta lidí si myslí, že už neexistuje.

Fotogalerie: https://www.youtube.com/watch?v=cihYzWmzjbw

(redakce)

foto: Miroslav Neumaier – Pallas press

 

Ohodnoťte, prosím, tento článek

2 thoughts on “Jezero Žernoseky je jako kousek moře u nás

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *