Podzim je krásný a nikoliv depresivní 5/5 (3)

Duchovno a mystika Události

Podzim je roční období mající pověst ponuré a smutné části roku. Listí se zpočátku zbarví do odstínů červené a žluté, ale pak opadá a stromy připomínají kostlivce.
Naši dávní předkové měli období zimy a období léta. Období zimy začínalo Samainem a končilo Beltinem. Bylo to dáno vegetačními cykly. Na Samain se sklízelo poslední ovoce, uskladňovalo se na zimu. S listopadem přišly již opravdu plískanice, mlhy a leckdy i sníh. To byla již zima a ta trvala až do konce dubna. S květnem již přišlo obvykle teplo, obilí lezlo ze země, na stromech se objevily květy a listí. Nastalo tedy období léta, dlouhých dní, slunce a tepla. A pořád dokola.
Meteorologicky podzim začíná 1. září a současné počasí tomu dává za pravdu. V některých kulturách se s ohledem na jev slunovratu říkalo, že léto je umírající jaro a zima umírající podzim. Bylo to dáno tím, že na jaře se dny prodlužují a zvyšuje se teplo a to až do Slunovratu. Po něm vše zase upadá. Léto bylo přerodem do podzimu a zima je zase přerodem podzimu do léta. Od zimního Slunovratu se dny zase prodlužují a opět stále dokola. Koloběh roku je pro trpělivého pozorovatele úžasná věc.
Podzim má v sobě nádech tajemna. Ohníčky, pečené brambory a papíroví draci v oblacích jsou ikony dětství. Podzim je příprava na zimu, nejen fyzická, ale i duchovní. Rovnodennost je přelomem. Je to přechod z období světla do období tmy. Po ní je den již v menšině a noc má převahu. S nocí přicházejí jiné síly než na které jsme zvyklí z jara a léta, kdy vládne denní světlo, takže bychom měli zvážit případné ochranné opatření, které zabrání vstupu temných sil. Jedním z nich je třeba zapálená svíce. Živý oheň, který je zapálený s láskou a úctou je znám jako ochrana před zlem již dávno. Světlo svící se s podzimem spojuje už dávno. Zároveň i s magií. Čarování se svíčkami patří nerozlučně k magickým rituálům snad na celém světě.
Ačkoliv patří podzim k těm smutnějším obdobím, je to tak dané lidskou psychikou. Ve skutečnosti to tak není. Tohle je totiž období dozrávání a odpočinku. Podzim je totiž jedno z nejkrásnějších období roku. Pokud máte možnost být v přírodě a můžete pozorovat tak je možno jen závidět. Ráno kdy se slunce prodírá mlhou a jeho paprsky se zatřpytí na kapkách rosy visících na pavučině, patří k nejkrásnějším. Barevné listí a zralá jablka v jabloňové aleji dokáže zpříjemnit procházku či výlet.
Jak působí podzim na vnímavé lidi?
„Já osobně vnímám podzim pozitivně a rozhodně na mne nepůsobí jako depresivní období. Ale to jsem já. Na jiné lidi může tak působit, jelikož je to přeci jen doba, kdy se mění počasí, je méně slunečních dnů, teploty klesají, je často nevlídno. Zároveň se krátí dny. Ráno vstáváme do práce a je tma, často prší. Večer se vracíme a je opět tma. A opět třeba i prší. V tuto dobu je obzvlášť důležité jaké máme domácí zázemí. Pokud je doma pohoda, dá se to celé dobře zvládnout, ale pokud ne tak depresivní nálada vstoupí i do domova.
Z esoterického hlediska je podzim útlum. Ale také nástup. Útlum pro síly světla a dobra a nástup pro síly temnoty a zla. Alespoň tak jak to celé vnímáme my, na základě našich nábožensko – kulturních vzorců. Podzim máme spojený hlavně s náladou svátku Samain, potažmo Dušičkami. Návštěvy hřbitovů, vzpomínání na mrtvé, mlhy. Proto ty deprese. Ale to je prostě ten náš náhled. Měli bychom ale vnímat vibrace okolo sebe. Když jdete v lesem, nebo tou alejí, tak je to znatelné. A nemusíte být ani příliš vnímavý jedinec.
Z psychologického hlediska je to celé na nás, jak toto období budeme vnímat. Dny se krátí už po celé léto, jen nám to tak nepřijde, jelikož si to nepřipouštíme. Po celou zimu se zase prodlužují, tak to je. Mlha a déšť se přirozený jev a to že se nám nelíbí je jen díky našemu nastavení. Ale i na podzim vysvitne slunce a najednou si toho více vážíme. Takže pojem podzimní deprese je sice zažitý, ale ne nutný.
Abychom se uchránili, či se tolik nepoddali melancholii podzimních dnů, tak si udělejme oltář. Nemusí to být nic okázalého. Stačí skříňka v pokoji, či v kuchyni. Na něj si dejme přírodniny jako kamínky nasbírané venku, jablíčka a třeba i listy ze stromů. Poskládejme to tak jak cítíme. Nemusíme nad tím přemýšlet. A doprostřed dejme svíci, nebo olejovou lampičku. Když se pak u takového oltáře vezmeme ta ruce a políbíme s partnerkou či partnerem, uvidíte, že vše co vám přijde černé, je najednou úplně jiné,“ říká psychotronik pan Jindřich. A proto užívejme podzimu a těšme se na další dny.
(redakce)
foto: Miroslav Neumaier – Pallas press

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *