Runový futhark – runa Thurisaz 5/5 (1)

Duchovno a mystika Události

Runový futhark je sledem dávajících a beroucích run. Vzniká tak rovnováha v runovém kruhu. Aktivita jedné runy, je následující runou tlumena, aby nedošlo k výchylkám v energetickém poli celého runového kruhu. Dnes si povíme o třetí runě tohoto navýsost dokonalého systému. Jmenuje se Thurisaz a její podstata je poněkud temná. Ve staronordštině Thurisaz znamenalo obr. Obři byli bráni jakožto bytosti zlé, stojící proti bohům a tím pádem i lidem. Runa má podobu trnu, což odpovídá staroanglickému ekvivalentu Thorn – trn.
Runa symbolizuje temnou sílu, nečas, svárlivost, ale může se využít i v obraně. Přesto není příliš vhodné tuto runu využívat. Runa je spojena s obry a trolly, severským pojetím démonů. Využívala se v temné magii a sloužila ke zničení nepřítele.
Kdo se chce skutečně seznámit s runami, tak tato runa s ním spojí sama. Kdo toto spojení potlačí, runa se opět připomene. Thurisaz nás donutí se vypořádat s vlastním temným já. Kdo neuspěje, bývá runou opět povolán. Runa Thurisaz je nejsilnější, ale také nejnebezpečnější runou celého Futharku. Už jsem si říkali, že runový Futhark je kruh, kdy jedna runa energii dává, druhá tlumí. Energie Fehu se může zdát chaotická, pokud ji nedokážeme zvládnout. K tomu nám zase může pomoci runa Uruz, která sice symbolizuje prazákladní sílu, ale energii Fehu usměrňuje. Fehu nám dá pocítit tu prvotní sílu run, ale Thurisaz je jako ruční granát v nezkušených rukách. Pro jejím vyvolávání, nebo pózování může její síla vyvolat až záchvat zuřivosti u nezkušeného cvičitele. Kdo se naučí s touto energií pracovat, runa mu dá pocítit jeho vlastní sílu a neporazitelnost. Proto byla využívána válečníky před bojem.
Při meditaci této runy si je nutno dát pozor na jednu velmi zásadní věc. Runy mají vlastní vědomí a ke každému přistupují různě. A runa Thurisaz je trochu jako Loki. Dostane vás do maléru, aby po velkých prosbách své oběti váhavě pomohl. Na charakteristiku Lokiho nevyzpytatelné povahy bychom mohli popsat řadu stránek a stejně bychom ho nevystihli. Stručné doporučení je držet se od něj dál.
Thurisaz je stejně nevypočitatelná jako on, proto její meditace je velmi nebezpečná. Runa může takového člověka zavést do jiných světů. A ne zrovna těch do kterých se chceme dostat. Proto je nutné s touto runou experimentovat opatrně.
Runa vzbuzuje v člověku jeho bojovnost, což může být pro někoho velmi nepříjemné, jelikož i zdravý projev násilí je dnes brán jako cosi nežádoucího. Což ovšem neznamená, že tato vlastnost v nás nedříme. Pokud jí někdy nedáme průchod, tak z toho máme třeba žaludeční vředy, nebo i něco horšího. Thurisaz nás toho přetlaku může zbavit.
Runu Thurisaz můžeme použít na svou obranu. Můžeme vytvořit amulet ze dřeva a tam runu vyrýt a obarvit. Při této práci runu vyzpívávejte, ale mějte pevně pod kontrolou co od ní chcete. Před čím vás má chránit. Amulet může vypadat i tak, že uprostřed je runa Mannaz která symbolizuje člověka a okolo ní čtyři runy Thurisaz. Ale nutno dbát na to, aby hroty trnu čněly ven.
Pokud se rozhodneme runu Thurisaz meditovat, či cvičit, opět je dobré si vybrat stejné místo jaké jsme už popisovali u předchozích článků. Stoupněme si, zvedneme jednu ruku k obloze a druhou ohnutou v lokti opřeme o kyčel. A runu opět vyzpívávejme. Přesto všechno nedoporučujeme tuto runu cvičit. Je to skutečně nebezpečné.
(redakce)
foto: Miroslav Neumaier – Pallas press

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *