Rozhledny Českého středohoří – Varhošť 5/5 (5)

Cestování Události Zajímavosti

Severo severo východně od Litoměřic cca 9 kilometrů po červené turistické stezce se nachází 639 m n.m vysoká hora Varhošť. Její vrchol dnes zdobí rozhledna, která poskytuje výhled na České středohoří, Krušné hory a velkou část polabské nížiny.
První z rozhlednu na Varhošti vybudoval koncem 19. století Litoměřický spolek pro České středohoří. Byla to jednoduchá plošina umístěná v korunách pěti statných dubů. Tato prvotní vyhlídka sloužila lidem od roku 1891 až do roku 1902 kdy musela být z bezpečnostních důvodů odstraněna.
Záhy ale na místě měla začít vyrůstat rozhledna kamenná. Existovalo několik projektů, které ale skončily na základě nedostatku finančních prostředků. Mezi návrhy bylo i vystavění daleko levnější železné rozhledny. Její základ měla být konstrukce ze zrušené chladící věže z ústecké chemičky. S tímto řešením ale litoměřická radnice nesouhlasila.
Návštěvníci Varhoště si tam museli na rozhlednu počkat až do roku 1927. Byla postavena u příležitosti 40. výročí založení litoměřického spolku.
Byla podobná již té dnešní. Na čtyřmetrové kamenné podezdívce byla vztyčena 10. metrů vysoká konstrukce s třemi vyhlídkovými patry. Ačkoliv i na tento projekt stačily peníze tak tak, rozhledna byla zprovozněna ještě v září toho roku.
Po druhé světové válce proběhla v Sudetech výměna obyvatelstva, což znamenalo i zánik Litoměřického spolku. Noví obyvatelé měli jiné starosti než zrovna péči o okolí a tak rozhledna upadala v zapomnění a pomalu chátrala. Proto na počátku 70. let byla z díky svému havarijnímu stavu stržena.
Ať byla politická síla minulého režimu jakákoliv, tak se o leckteré věci soudruzi starali. Brzy tedy začaly práce na stavbě třetí varhošťské rozhledny. Tentokrát byla vyprojektována rozhledna tvořená točitým schodištěm se třemi vyhlídkovými patry. Na původní kamennou podezdívku byla z chomutovských železáren dopravena vrtulníkem nová 13 tun těžká a 15 metrů vysoká rozhledna, kterou slavnostně otevřeli dne 22. září 1973 spolu se zahájením výstavy Zahrada Čech.
Rozhledna byla opět cílem výletů nejen obyvatel Litoměřic, ale i dalších. Mezi nimi byli i trampové, kteří útroby rozhledny leckdy využili i na přespání.

fotogalerie:https://youtu.be/KmA9QHOpQq8

Počátek 90. let přinesl přesuny majetku leckdy i k původním vlastníkům. Rozhledna se tedy i okolními lesy vrátila do majetku města Litoměřice. Byla to ale doba kdy se investovalo jen do majetku který vynášel. Obecně prospěšná zařízení byla trochu stranou zájmu. Někdy se čekalo i na to až spadnou samy. Koncem 90. let se tak začal projevovat špatný stav dřevěných podlah vyhlídkových plošin a i kamenného podstavce rozhledny. V roce 2001 byly tedy provedeny nejnutnější opravy a o dva roky později město Litoměřice došlo k výměně dřevěných podlah za železné pozinkované rošty. O další dva roky později se na rozhledně objevily antény operátora mobilních telefonů.
Rozhledna samozřejmě není přístupná jen z Litoměřic. Po žluté stezce se na ní můžeme dostat ze Sebuzína, kam jede vlak z Ústí nad Labem, nebo po stejné stezce, ale z druhé strany z obce Čeřeniště kam zase jezdí z Ústí nad Labem autobus. To pro ty, kteří šetří na benzínu, či berou vážně obavy o životní prostředí. Samozřejmě, že kdo takové věci neřeší, tak auto je jistota a pohodlí.
(redakce)
foto: Miroslav Neumaier – Pallas press

Ohodnoťte, prosím, tento článek

1 thought on “Rozhledny Českého středohoří – Varhošť

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *