Prácheň

Prácheň 5/5 (2)

Cestování Duchovno a mystika Plzeňský kraj Události

Turistický zážitek, náhled do historie i lákavá nabídka nalezení skrytého pokladu, to vše nabízí naučná stezka Velké Hydčice – Prácheň. Tato stezka končí na vrcholu kopce Prácheň, kde se nachází zřícenina hradu Prácheň.

Toto místo je opředeno tajuplnou pověstí. V okolí hradu se prý zjevuje duch posledního majitele hradu, Půty Švihovského z Rýzmberka. Za svého života byl pán Půta známý svou krutostí a skrblictvím. Pro opravu hradu se rozhodl vybrat od svých poddaných velké množství peněz, na které připravil velký zvon a vyžadoval jej naplnit. I od těch nejchudších chtěl peníze a nedbal na to, že je tím připraví o všechno. Jedna ubožačka však již nadále nemohla snášet utrpení chudého lidu, a když do zvonu házela své poslední peníze, proklela pána i s jeho bohatstvím. Zvon s penězi se v tu chvíli propadl do země a již je nikdo nespatřil. Poklad je prý možné najít pouze na Štědrý den, ale je to příliš nebezpečné. Střeží ho černý pes, zlatá sova, býk a šeredný skřet. Dokonce má v těchto místech obcházet Bílá paní, která potrestá každého, koho nachytá při hledání pokladu.

V blízkosti hradu se nachází kostel svatého Klimenta obklopený hřbitovem. Kostel je zasvěcený čtvrtému biskupskému papeži římské církve. Ke hřbitovu se váže příběh o malém chlapci, který trápil svou matku a bil ji metlou. Matka ho potrestala a chlapec brzy na to zemřel. Zanedlouho po něm zemřela i matka a byli pochováni na zmíněném hřbitově. Chlapec se však stále pokouší dostat ven a vystrkuje ruce z hrobu. Avšak duch jeho matky jej zahání zpátky a šlehá ho přes ruce.

Autor: Laura Lenkeyová

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *