„Na vlak do Opárenského údolí už raději zapomeňte,“ vzkazuje lidem ministerstvo dopravy 4.2/5 (5)

Cestování Recenze Ústecký kraj

V médiích mnozí zaznamenali pro cestující špatnou zprávu, že se ministerstvo dopravy rozhodlo neobnovit železniční trať v Českém středohoří, na které již téměř 5 let nemůžeme objednávat dopravní obslužnost. Kraj po téměř 5 letech čekání zjišťuje, že bylo téměř zbytečné. Náměstek hejtmana pro úsek dopravy Jaroslav Komínek k tomu uvádí:

„Ministr dopravy Ťok nás v tomto ohledu zklamal, když nám v říjnu 2015 slíbil, že po zprovoznění dálnice D8 obnovu tratě zajistí. Kroky, které se teď na centrální úrovni dějí, hodily náš kraj přes palubu“.

Vláda ČR dle svého webu projedná dnes, 11. 4. 2018 Informaci o neobnovení železniční tratě Lovosice – Řetenice – Teplice v Čechách poškozené sesuvem. Již z toho je zřejmé, že o neobnovení nebude rozhodovat ani vláda, ale stalo se tak již na ministerstvu.

„Bohužel nedodržel slovo ani 1. náměstek ministra dopravy Čoček, který nám v 1.2. na jednání řekl, že tak vysokou investici nemůže ministerstvo schválit samo, ale že ji bude projednávat vláda. Ve skutečnosti ji ministerstvo samo již zamítlo,“ říká Jaroslav Komínek. V materiálu, kterým se bude vláda zabývat, spatřuje kraj řadu nesouměřitelných a nevyvážených údajů. Obnova a stabilizace samotného poškozeného úseku v délce 200 m má stát snad 800 mil. Kč. To je to, co od státu požadujeme, aby opravil. Již 5 let nemohou jezdit vlaky, které na trati u Českých drah objednáváme. Cestující se přepravují s menším pohodlím po velmi klikatých a úzkých silničkách autobusy.

Přes dva roky pracoval stát na projektu obnovy a zahrnul do něj i modernizaci tratě spočívající v zabezpečení přejezdů, zlepšení nástupišť apod. Na modernizaci ministerstvo doporučilo kraji v r. 2015 spolupracovat, aby obnovená a modernizovaná trať měla lepší parametry, kraj by objednal více vlaků a celý, byť dražší projekt, bude mít lepší obhajitelnost a bude možné jej financovat z evropských peněz.

„I na to Ústecký kraj přistoupil a podrobně spolupracoval na definování zlepšení tratě, protože trať skutečně vnímáme jako perspektivní“, doplňuje Komínek. Modernizace nakonec byla odhadnuta na další 1 – 2 miliardy a celková cena obnovy 1,8 – 2,8 miliardy se nakonec stala důvodem, proč jde projekt k ledu a není vládě vše řádně ani vysvětleno. V materiálu pro vládu se pak záměr obnovy za až 2,8 miliardy hodnotí jako celek a proto tomu stát „dal stopku“, ve skutečnosti jsou to dvě různé akce. Modernizace nutná není, kraj na ní netrvá, a lze ji provést kdykoliv následně. „Ministrovi se proti tomu ohradíme ještě písemně a podnikneme další kroky, aby se stát prostřednictvím SŽDC o svou trať postaral, opravil, neboť je to jeho povinnost, když tam trvá objednávka našich vlaků. Nevzdáme to.“ uzavřel náměstek Komínek.

Ovšem na naivitu vedení Ústeckého kraje ukazuje fakt, že již před deseti lety existoval plán na likvidaci této trati, ačkoliv ji kraj i obce požadovaly zachovat. Tento tlak nebylo možné ignorovat, takže mělo dojít k sabotáži této trati a ta měla spočívat v jejím technickém poškození s využitím stavby dálnice. Jejím působením mělo dojít k narušení statiky trati a ta měla být prohlášena za nebezpečnou a na tomto základě uzavřena. Pokud jsou tyto informace pravdivé a nespadají do oblasti konspirací, je jasné, že úředníci ministerstva dopravy vědomě lhali představitelům Ústeckého kraje, že trať bude opravena a zprovozněna. Ovšem tuto skutečnost již před lety znali i zaměstnanci ČD doprovázející autobusy náhradní dopravy a netajili se s tím, že s opravou trati vedení SŽDC nepočítá. Spíše se počítá s tím, že postupně díky přepravním podmínkám lidé přestanou tento spoj využívat a pak i Ústecký kraj uzná, že trať Teplice – Lovosice je zbytečná.

(redakce)

foto: Miroslav Neumaier

Ohodnoťte, prosím, tento článek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *