Pozvánka nejen pro milovníky letadel a historie letectví: Den otevřených hangárů 5/5 (2)

Kultura Události

Armáda ČSSR měla v roce 1990 řadu letišť s betonovou přistávací dráhou určenou pro stíhací letectvo, bitevníky a i těžká transportní letadla. Většina z nich byla v porevoluční euforii z konce studené války armádou opuštěna a později i zničena jako nepotřebná. Jmenujme třeba letiště Žatec, Holešov, Kámen, Milovice, Hradčany a Dobřany (Líně) u Plzně. V současné době máme už jen Čáslav a Pardubice.
Jako záložní letiště (a jediné v západních Čechách) sloužilo právě poslední jmenované. Armáda jej samozřejmě kdysi vyklidila, v současné době však slouží zájmovým aktivitám, díky nimž je stále v provozu, což pomohlo zachránit nejen samotné letiště, ale i jeho krásné okolí. Mimochodem součástí letiště je i letecké muzeum, kde je možné vidět velmi zajímavé exponáty.
Toto vše je nyní v ohrožení. Investor z Německa zde chce stavět další montovnu, včetně doprovodných zařízení. Což samozřejmě znamená nejen likvidaci unikátního letiště, ale i jeho okolí. Zveme proto naše čtenáře na sobotní akci která se koná na letišti Dobřany u Plzně.
(redakce)
foto: pořadatel akce

Ohodnoťte, prosím, tento článek

1 thought on “Pozvánka nejen pro milovníky letadel a historie letectví: Den otevřených hangárů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *